Alâeddin Özdenören'in edebî kişiliği ve şiiri üzerine bir inceleme
A study on Alâeddin Özdenören's literary personality and poetry
- Tez No: 857304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SOMUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, kendi kuşağının önemli şairlerinden birisi olan Alâeddin Özdenören'in poetik biyografisinin yanı sıra poetikasını, şiirindeki başlıca temaları, sanat anlayışındaki özgünlüğü ortaya koymayı amaçlayan bir çalışmadır. Alâeddin Özdenören, hem şiirleriyle ve hem de şiir üzerine yazdıklarıyla önemli bir seviye yakalamasına rağmen her iki yönden de yeterince fark edilebilmiş bir şair değildir. Aynı şey düşünce adamlığı için de geçerlidir. Üç bölümden oluşan ve şairin poetik biyografisiyle başlayan bu çalışmada, poetikanın tarihî seyriyle birlikte şairin poetikası da ele alındı. Diğer yandan, Alâeddin Özdenören'in şiirinin anlaşılmasına yönelik genel bir çerçeveyle birlikte, şairin şiirindeki başlıca temalara da dikkat çekildi. Modern dönemde edebiyat dünyasını etkileyen büyük şairlerin çoğu, şiir felsefelerini ortaya koyan yazılar da yazmışlardır. Dolayısıyla modern şiir açısından şiir yazmak kadar şiir üzerine düşünmek de önemlidir. Ardında az ve öz bir şiir toplamı bırakan şair Özdenören'in şiir felsefesi üzerine düşünceleri de oldukça derinlikli analizlerdir. Bu analizlerden, şairin kusursuz şiir yazmayı amaçlamasının yanında, şiir üzerine uzun uzun düşündüğü de anlaşılmaktadır. Bu açıdan bakıldığına, Alâeddin Özdenören'in geleneksel şiirle birlikte modern şiirin kodlarına vakıf bir şair olduğu söylenebilir. Bu durum onun şiirine daha dikkatli bir şekilde eğilmeyi gerektirmektedir. Özdenören, sanat hayatı boyunca estetik bir lirizmle birlikte saf bir söyleyişin peşinde olmuştur. Yazdıklarına bakıldığında amacına ulaştığı söylenebilir. Bu çalışma, şiirleriyle ve şiir üzerine düşündükleriyle önemli metinler üretmiş olan Alâeddin Özdenören'in modern Türk edebiyatındaki yerinin daha iyi anlaşılmasına yönelik çabalardan birisi olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the poetic biography of Alâeddin Özdenören, who is one of the significant poets of his generation, as well as his poetics, the main themes in his poetry, and the uniqueness in his artistic understanding. Although he achieved a notable level of recognition both with his poems and his writings on poetry, Alâeddin Özdenören is not adequately acknowledged in either respect. The same holds true for his identiy as an intellectual. Comprising of three parts and beginning with the poet's poetic biography, this study delves into the poet's own poetics along with the historical trajectory of poetics. Additionally, the study also draws attention to the main themes in Alâeddin Özdenören's poetry, while providing a general framework for understanding his poetry. Many great poets who have influenced literary landscape in the modern era have written works presenting their poetic philosophies. Hence, from the perspective of modern poetry, contemplating poetry is as important as the act of writing it. The thpughts of the poet Özdenören -who left behind a concise yet profound collection of poems- on poetic philosophy also display deep analyses. From these analyses, it is understood that the poet not only aimed to write impeccable poems but also engaged in extensive contemplation on poetry itself. In this regard, Alâeddin Özdenören can be considered a poet well-versed in both traditional and modern poetry codes. This situation highlights the need for a careful examination of his poetry. Throughout his artistic life, Özdenören has pursued a pure expression along with aesthetic lyricism. Considering his writings, it can be said that he has achieved his goal. In essence, this study aspires to contribute to a better understanding of Alâeddin Özdenören's place in modern Turkish literature, who has produced significant texts with his poems and thoughts on poetry.