Türkiye'de fen bilimleri eğitiminde 2012-2022 yılları arasında bilimsel süreç becerileri üzerine yapılan lisans üstü tezlerin betimsel içerik analizi
Detailed content analysis of graduate thesis on scientific process skills in science education in Turkey between 2012-2022
  1. Tez No: 857305
  2. Yazar: MEHMET ALİ AYABE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanı'nda 2012-2022 yılları arasında fen bilimleri eğitiminde bilimsel süreç becerileri üzerine yapılan lisans üstü tez çalışmalarının eğilimlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada problemin çözümü için betimsel analiz yöntemi kullanılacaktır. Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanı'nda 2012-2022 yılları arasında bilimsel süreç beceileri anahtar kelimeleri taratılarak erişilen lisans üstü tezleri seçilecektir. Seçilen çalışmalar betimsel içerik analizi tekniği ile incelenecektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan betimsel içerik analizi şablonu kullanılacaktır. Veri toplama aracı olarak kullanılacak şablonda, ''yazar, yıl, yayın türü, amaç, konu alanı, örneklem, veri toplama aracı, veri analiz tekniği, geçerlik ve güvenirlik, uygulama süresi, sonuç ve öneri'' başlıkları bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler tablolar ve grafikler kullanılarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the trends of postgraduate thesis studies on scientific process skills in science education between 2012-2022 in the National Thesis Center Database of the Council of Higher Education. In the research, descriptive analysis method will be used to solve the problem. Graduate theses accessed by scanning scientific process skills keywords in the National Thesis Center Database between 2012-2022 will be selected.Selected studies will be analyzed with descriptive content analysis technique.Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan betimsel içerik analizi şablonu kullanılacaktır. The template to be used as a data collection tool includes the titles of“author, year, type of publication, purpose, subject area, sample, data collection tool, data analysis technique, validity and reliability, application period, result and suggestion”.The data obtained in the research will be presented using tables and graphs.