Beceri yarışmalarının mesleki eğitime katkıları
Contributions of skill competitions to vocational
  1. Tez No: 85737
  2. Yazar: MEHMET ALİ ADAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
BECERİ YARIŞMALARININ MESLEKÎ EĞİTİME KATKILARI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Ali ADAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu araştırmada,“Beceri Yarışması”uygulamasının Ankara İlinde bulunan endüstri meslek liseleri boyutunun değerlendirmesi yapılmıştır. Ankara ilinde bu uygulamaya katılan endüstri meslek liselerinin ilgili bölümleri çalışma evreni olarak alınmıştır. Beceri yarışmasına katılan bölümlerin öğretmenlerine ve yarışmanın birinci kademesinde dereceye giren öğrencilere anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre tablolar hazırlanarak sonuçlar istatistiki olarak ortaya konulmuştur. Beceri yarışmalarında; özel işletmelerde eğitim gören öğrencilerin daha başarılı olduğu, dereceye giren öğrencilerin önemli bir kısmının doğrudan kendi mesleğinde endüstride çalışmaya başladığı, bir o kadarının da yine kendi alanında yüksek öğrenimi tercih ettiği tespit edilmiştir. Beceri yarışmalarının meslekî ve teknik eğitime fayda sağladığı ancak, dört kademe yerine, iki kademe olarak uygulanmasının bir eksiklik olduğu görülmüştür. Buna ilişkin sonuçlar tartışılarak öneriler halinde sunulmuştur. Bilim Kodu : 6261201 Anahtar Kelimeler : Beceri, Olimpiyat, Eğitim, Yarışma. Sayfa Adedi : 138 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
CONTRIBUTIONS OF SKILL COMPETITIONS TO VOCATIONAL TRAINING (M. Sc. Thesis) Mehmet Ali ADAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this research, the evaluation of skill competition dimension has been carried out in industrial vocational high schools in Ankara. Ankara industrial vocational high schools related departments which took part in the skill competition is accepted as the research universe. The questionnaire is applied to the instructors who are working in the vocational high schools participated the competition and those students who are awarded in the first stage of the competition. After the analyses of the questionnaire the results are tabulated in a statistical manner. Here is the some findings of skill competition. The students who are trained in private enterprises more successful than others, the half of the students who are awarded the prize in the competition, easily get contact in their profession at industry and the other half preferred to continue the higher education in their field. Skill competition provides great contribution and support to improve the vocational education. Two stage competition instead of four stage is the one drawback of the skill competition. The result relating to the research is discussed and suggestions are made based on research findings. Science Code : 6261201 Key Words : Skill, Competitions, Olympiad, Training. Number of Pages : 138 Adviser : Assistant of Prof. Abdulkadir GÜLLÜ