Kolcaba'nın konfor kuramına göre non-invaziv mekanik ventilatör desteği alan hastaların yaşam kalitesi ve konfor düzeylerinin incelenmesi
Investigation of quality of life and comfort levels of patients receiving non-invasive mechanical ventilator support according to kolcaba's comfort theory
- Tez No: 857399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA NİLGÜN ÖZGÜRSOY URAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma, Kolcaba'nın konfor kuramına göre noninvaziv mekanik ventilatör desteği alan hastaların yaşam kalitesi ve konfor düzeylerinin incelenmesi amacı ile ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evreni, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde NIMV desteği alan hastalardan; örneklemi ise bu evren içinden dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalardan oluşmuştur. Deney ve kontrol grupları basit rastgele randomizasyon yöntemiyle belirlenmiştir. 30 deney, 30 kontrol olmak üzere 60 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubundaki hastalara Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş bakım planı uygulanırken kontrol grubuna alanda uygulanan standart bakım uygulanmıştır. Genel konfor ölçeği kısa formu, kısa form-36 ve hazırlanan çoktan seçmeli sorular kullanılarak sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted as a quasi-experimental study with a pretest-posttest control group in order to examine the quality of life and comfort levels of patients receiving non-invasive mechanical ventilator support according to Kolcaba's comfort theory. Methods: The universe of the research consists of patients receiving NIMV support in MCBÜ Hafsa Sultan Hospital Intensive Care Units; The sample consisted of patients who met the inclusion criteria from this population. Experimental and control groups were determined by simple randomization method. 60 patients, 30 of which were experimental and 30 of which were controls, were included in the study. While the care plan based on Kolcaba's comfort theory was applied to the patients in the experimental group, the standard care applied in the field was applied to the control group. The results were obtained by using the general comfort scale short form, short form-36 and prepared multiple-choice questions.