Sürdürülebilir mimarlıkta kentsel kimliğe uygun tasarımların önemi
The importance of designs suitable for urban identity in sustainable architecture
- Tez No: 857475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Endüstriyel üretimin ilerlemesiyle doğal kaynakların fazla kullanılması ve ortaya çıkan zararlı atık maddeler ekosisteme ciddi zararlar vermiştir. Küresel ısınma, ozon tabakasının incelmesi, ormanların azalması, , çölleşme, asit yağmurları gibi birçok çevresel sorun, dünyanın yok olacağı endişesini de beraberinde getirmiştir. Böylece devamlılığı sağlamak için“sürdürülebilirlik”kavramı konuşulmaya başlanmıştır. Ekosisteme ciddi zarar veren etkilerin biri de yapılaşmadır.Yapı, yapım aşamasından yıkım aşamasına kadar çevreye birçok olumsuz etkide bulunmaktadır. Bu durum mimarlık ve tasarım alanlarında bazı önlemlerin alınmasını zorunlu kılmıştır. Tasarım ürünlerinin geri dönüştürülebilen, daha az zararlı malzeme kullanılan, üretimi az enerjiyle gerçekleştirilen gibi bir takım özellikleri ekolojik olması anlamı taşımaktadır.Ekolojik olma özelliği tasarım ürünlerinde ön plana gelmektedir.Ekosistemin korunması için sürdürülebilirliğin gerekliliğiyle sürdürülebilir mimarlık kavramı ortaya çıkmıştır ve sürdürülebilirliğin en çok uygulandığı sektörlerden biri de yapı sektörü olmuştur. Yapıların içinde bulunduğu kentler ise tarih boyunca çoğu dönemde insan ilişkilerini, sosyal ve kültürel değişimleri barındıran, şekillendiren ve farklılıklar gösteren fiziksel yaşama mekanlarıdır. Bir kenti diğer kentlerden çevresel ya da toplumsal olarak ayıran özelliği ise o kentin kimliğidir. Kentin sahip olduğu kültürel ve doğal değerler, kent kimliğini şekillendirir. Bu çalışmada sürdürülebilirlik, sürdürülebilir mimari, sürdürülebilir kalkınma, kent kimliği, kent dokusu kavramları etkileşimleri, kentlerin mimari özellikleri, kent kimliğine uygun tasarımların kriterleri ve sürdürülebilir mimariye uygunluğu, katkıları örnekler üzerinden incelenmiştir. Yapıların sürdürülebilir özellikleri, kentsel kimliğe uygun özellikleri, doğal çevreden kaynaklanan ve toplumsal çevreden kaynaklanan elemanların kent kimliğine olan etkisi irdelenmiştir. Kent kimliğine uygun tasarlanan yapıların, o bölgeye özgü doğal kaynakların ve koşulların iyi analiz edilerek bunların tasarım sürecine katılması ile sürdürülebilir mimarlığa katkılarını ortaya koymaları hedeflenmektedir.Ortaya çıkan bulgular ve sonuçlar değerlendirilerek öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The advancement of industrial production, excessive use of natural resources and the resulting harmful waste materials have caused serious damage to the ecosystem.Many environmental problems such as global warming, ozone layer depletion, deforestation, desertification and acid rain have brought about the concern that the world will disappear. Thus, the concept of“sustainability”began to be discussed to ensure continuity. One of the effects that seriously harms the ecosystem is construction. Construction has many negative effects on the environment from the construction phase to the demolition phase. This situation necessitated taking some precautions in the fields of architecture and design. Some of the features of design products, such as being recyclable, using less harmful materials, and producing with less energy, mean that they are ecological. The ecological feature comes to the fore in design products.The concept of sustainable architecture has emerged with the necessity of sustainability to protect the ecosystem, and The construction industry has been one of the sectors where sustainability is most applied. The cities in which the buildings are located are physical living spaces that host, shape and show differences in human relations, social and cultural changes in most periods throughout history. The feature that distinguishes a city from other cities, either environmentally or socially, is the identity of that city. The cultural and natural values of the city shape the urban identity. In this study, the interactions of sustainability, sustainable architecture, sustainable development, urban identity, urban texture concepts, architectural features of cities, criteria of designs suitable for urban identity and their suitability for sustainable architecture and their contributions are examined through examples. The sustainable features of the buildings, their features suitable for urban identity, and the effects of elements originating from the natural environment and social environment on the urban identity were examined. It is aimed that buildings designed in accordance with the urban identity will reveal their contribution to sustainable architecture by thoroughly analyzing the natural resources and conditions specific to that region and incorporating them into the design process. The findings and results are evaluated and suggestions are presented.