İmin oksimlerin sentezi ve geçiş metal komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of imine oximes and investigation of their transition metal complexes
- Tez No: 85755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İMİN OKSİMLERİN SENTEZİ VE GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) KAZIM BAKİ AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK-1999 ÖZET Bu çalışmada çıkış maddesi olarak asetofenon kullanıldı. Asetofenon sodyum etoksitli ortamda bütil nitril ile nitrozolanarak isonitrosoasetofenon elde edildi. Elde edilen isonitrosoasetofenon literatürlerde belirtilen metodlara dayanılarak hidrazin hidrat ile kenetleme reaksiyonu yapılarak isonitrosofenilhidrazin elde edildi. İsonitrosofenilhidrazinin değişik aldehitlerle (Benzaldehit, piridil aldehit) reaksiyonu sonucu hidrozomlar (benzal azino isonitrosoasetefenon, piridilazina- İsonitrosoasetofenon) sentezlenmiştir. Alkollü ortamda çözünmüş ligantlama, suda çözünmüş olan Ni(II), Co(II) ve Cu(II) klorür tuzları ilave edilerek renkli kompleksler çöktürüldü. Sonuç olarak isonitrosofenilhidrazinin, benzaldehit ve piridil aldehit ile yaptığı iki ayrı ligand ve kompleksleri sentezlenerek elementel analizleri, İR ve XH-NMR spektrumları alınarak yapıları aydanlatıldı. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405.03.01 İsonitrosoasetofenon, ligant azino kompleksleri 53 Doç. Dr. H. İsmet UÇAN
Özet (Çeviri)
11 SYNTHESIS OF IMINE OXIMES AND INVESTIGATION OF THEIR TRANSITION METAL COMPLEXES (Master Thesis) KAZIM BAKİ AYDIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this work, acetaphenone was used as a based substance Isonitrosoaceptaphenone were obtained by through of nitrocification with butylnitrite in the presence of acetaphonone sodium-ethoxide. Isonitrosophenylhydrazine were synthesised by the coupling reaction with hydrazinehydrate according to the published methods in the literature. Hydrozones have been synthesised by the reaction of isonitroso phenylhidrazine with diferent aldehydes at the following (Benzal-azino- izonitrosoacetephone from benzaldehyde, pridil-aldehyde). The color complexes were precipitated by the addition Ni(II), Co(II) and Cu(II) chlorides salts to the ligands which one dissolved in the presence of alcohols. In conclusion, threa different ligant of isonitrosophenylhydrazine formed with benzaldehyde, and pridil benzaldehyde and their complexes were synthesised. The structure of the obtained ligands and the complexes were characterized by the elementary analysis, IR and XH-NMR spectras. Science : 405.03.01 Key Words : Isonitrosoacetophenon, hidrazine, azine, complex Page Number : 53 Adviser : Doç. Dr. H. İsmet UÇAN