Bilgisayar programlama dillerinde kod yazım yöntemleri
The Code writing sytles the computer programing languages
- Tez No: 85761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA DİLLERİNDE KOD YAZIM YÖNTEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet BAYRAKTAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 1999 ÖZET Bu çalışmada, hatasız kodlar yazabilmenin temellerinden birini oluşturan kodlama yöntemleri (Coding Style) incelenmiştir. Konu ile ilgili kitaplar, makaleler ve internet üzerinde yapılan taramalar sonucunda elde edilen bulgular karşılaştırılarak bütün programlama dillerinde uygulanabilecek ortak yöntemler önerilmeye çalışılmıştır. Bütün programlama dilleri için önerilen bu yöntemler Pascal ve C programlama dillerinde test edilerek örneklenmiştir. Çalışmada seçilen referans programın Pascal ve C kodlan Ek-1 ve Ek-2 üzerinde elde edilen yöntemler uygulanarak kodların uygun şekli Ek-3 ve Ek-4'te verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6190202 Kodlama Stilleri, Kodlama Standartları 87 Yrd.Doç.Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
11 THE CODE WRITING STYLES IN THE COMPUTER PROGRAMMING LANGUAGES (M. Sc. Thesis) Ahmet BAYRAKTAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT In this study, primarily, the Coding Styles, one of the basic requirements of writing the correct codes is searched. Comparing the results after a subtle search on the books, articles and Internet sources, common methods that can be usefully applied to all programming languages are tried to be proposed. These methods proposed to all languages are tested with the languages of Pascal and C with proper examples. Applying the methods derived from the studies shown in Appendix- 1 and Appendix-2, the proper style of the Pascal and C codes selected as reference programme in this study is shown in Appendix-3 and Appendix-4. Science code : 6190202 Key Words : Coding style, Coding standards, Coding Design Page number : 87 Adviser : Assist. Prof. Dr. Halil Ibrahim BÜLBÜL