İç mekan tasarımlarında kullanılan seramik seperasyonlar
Ceramic seperations used in interior design
  1. Tez No: 857646
  2. Yazar: ECE TARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Seramik, dayanıklılığı ve zarafeti nedeniyle yüzyıllardır iç tasarımda popüler bir malzeme olmuştur. Teknoloji ve üretim tekniklerindeki ilerlemelerle seramik seperasyonları giderek daha yaygın kullanılmaya başlamıştır. Bu yenilikçi ürünler hem işlevsellik hem de estetik çekicilik sunarak onları mimarlar ve iç mimarlar için cazip bir seçim haline getirmektedir. Seperasyonlar, hem konut hem de ticari iç tasarımda geniş alanları daha küçük, daha işlevsel alanlara bölmek için tercih edilir. Açık planlı evlerde, oturma odası ve yemek alanı gibi yaşam alanları arasında bir mahremiyet ve ayrım hissi yaratabilir. Mekanın genel estetiğini bozmaktan kaçınmak için akıllıca kullanılması gerektiğini unutmamak önemlidir. Doğal ışığı ve görsel bağlantıyı koruyan pratik bir çözüm sağlarlar. Ticari alanlarda, özel toplantı odaları veya iş istasyonları oluşturmak için kullanılabilirler. Seperasyonlar, yalnızca işlevsel unsurlar olarak değil, aynı zamanda mekan tasarımına zarafet ve incelik katan dekoratif özellikler olarak da ikili bir amaca hizmet edebilir. Sade ve monoton bir odaya doku ve estetik görünüm katabilir, farklı alanlarda aynı malzeme kullanıldığında bir akış ve süreklilik hissi yaratabilirler. Bu tez çalışmasında, seramik seperasyonlarının mekanla ilişkisinin, tarihi teknik gelişimin ve örneklerinin gözlemlenerek genel tasarım üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Projelerde seramik malzemesinin seperasyon için önemini ve seramiğin farklı malzemelerle uyumu ön plana çıkarılmıştır. Bu sayede iç mekan tasarımının dayanıklılık, estetik ve işlevsellik olarak uyum içinde birleşmesine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ceramic has been a popular material in interior design for centuries due to its durability and elegance. With advances in technology and production techniques, ceramic partitions are becoming more and more widely used. These innovative products offer both functionality and aesthetic appeal, making them an attractive choice for architects and interior designers. Separations are preferred in both residential and commercial interior design to divide large spaces into smaller, more functional areas. In open-plan homes, it can create a sense of privacy and separation between living areas such as the living room and dining area. It is important to remember that it should be used wisely to avoid disrupting the overall aesthetics of the space. They provide a practical solution that preserves natural light and visual connectivity. In commercial spaces, they can be used to create private meeting rooms or workstations. Separations can serve a dual purpose, not only as functional elements, but also as decorative features that add elegance and sophistication to the design of the space. They can add texture and aesthetic appeal to a plain and monotonous room, and create a sense of flow and continuity when the same material is used in different areas. In this thesis, it is aimed to investigate the relationship of ceramic separations with space, their historical technical development and their effect on the overall design by observing their examples. In the projects, the importance of ceramic material for separation and the compatibility of ceramics with different materials are emphasized. In this way, it helps interior design to combine durability, aesthetics and functionality in harmony.