Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda yeşil bina sertifika sistemlerinin LEED örnekleminde değerlendirilmesi
Evaluation of green building certification systems in the LEED example in line with the goals of sustainable development
  1. Tez No: 857656
  2. Yazar: YUNUS EMRE ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE PAPATYA SEÇKİN TAHTALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'ler) doğrultusunda yeşil bina sertifika sistemlerinin, özellikle LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) örnekleminde, değerlendirilmesini ele almaktadır. Sürdürülebilir kalkınmanın çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarına katkıda bulunma potansiyeline sahip olan yeşil bina uygulamaları, giderek artan bir öneme sahiptir. Çalışmanın odak noktası, enerji verimliliği, su tasarrufu, malzeme seçimi ve iç mekân kalitesi gibi kriterlere dayanarak binaların çevresel performansını iyileştirmeyi hedefleyen LEED sertifika sistemidir. Bu sistem, yeşil bina uygulamalarını teşvik ederek sürdürülebilir çevresel yönetim stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Araştırma, LEED'in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkısını detaylı bir şekilde incelemekte ve bu sertifika sisteminin, enerji ve su verimliliği, atık yönetimi ve iç mekan hava kalitesi gibi alanlarda nasıl bir fark yaratabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, LEED sertifika sistemini BREEAM gibi diğer sertifika sistemleriyle karşılaştırarak, farklı sistemlerin avantajları ve sınırlılıklarını ele almaktadır. Çalışma kapsamında V3 – LEED 2009 setrifika sisteminin LEED BD+C: New Construction klasmanından seçilen Butler Square, Lane Community College - Academic , UBC Brock Commons Tallwood House, Timbers Clubhouse, Eisenhower Memorial, AC Hotel Riga by Marriott, Centre for Sustainable Chemistry, Kaiser Permanente Marshall MOB ve UC Davis Manetti Shrem Museum Art yapıları incelenmiştir. Yapıların, LEED sertifikasyonundan aldığı puanlar ve öne çıktığı alt kategoriler SDG kapsamında değerlendirilmiş olup ayrıca Butler Square, Lane Community College - Academic, ve UBC Brock Commons Tallwood House ahşap/hibrit yapılarda kullanılan ahşap malzemelerin özellikleri değerlendirilerek ahşabın SDG'ye katkısı değerlendirilmiştir. Çalışma, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada yeşil bina sertifika sistemlerinin oynadığı kritik rolü anlamak isteyen akademisyenler, mimarlar, mühendisler ve politika yapıcılar için önemli bir kaynak olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the evaluation of green building certification systems in line with the Sustainable Development Goals (SDGs), especially in the case of LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Green building practices, which have the potential to contribute to the environmental, economic and social dimensions of sustainable development, are of increasing importance. The focus of the study is the LEED certification system, which aims to improve the environmental performance of buildings based on criteria such as energy efficiency, water savings, material selection and interior quality. This system makes significant contributions to the development of sustainable environmental management strategies by promoting green building practices. The research examines in detail LEED's contribution to sustainable development goals and reveals how this certification system can make a difference in areas such as energy and water efficiency, waste management and indoor air quality. It also compares the LEED certification system with other certification systems such as BREEAM, discussing the advantages and limitations of different systems. Within the scope of the study, Butler Square, Lane Community College - Academic, UBC Brock Commons Tallwood House, Timbers Clubhouse, Eisenhower Memorial, AC Hotel Riga by Marriott, Center for Sustainable Chemistry, Kaiser, which were selected from the LEED BD+C: New Construction class of the V3 - LEED 2009 certification system. Permanente Marshall MOB and UC Davis Manetti Shrem Museum Art buildings were examined. The scores received by the buildings from LEED certification and the subcategories in which they stand out were evaluated within the scope of SDG, and the contribution of wood to SDG was evaluated by evaluating the properties of the wooden materials used in Butler Square, Lane Community College - Academic, and UBC Brock Commons Tallwood House wood/hybrid buildings. The study aims to serve as an important resource for academics, architects, engineers and policymakers who wish to understand the critical role played by green building certification systems in achieving sustainable development goals.