Alkollerin yükseltgenmesi ve aromatik bileşiklerin bromlanmasına elverişli bir oksohalokrom (VI) bileşiğinin sentezi, özelliklerinin incelenmesi ve uygulanması
Synthesis and characterization of an oxohalockrom (VI) compound for oxidation of alcohols and bromination of aromatic compounds
- Tez No: 85774
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTİYE ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ALKOLLERİN YÜKSELTGENMESİ VE AROMATİK BİLEŞİKLERİN BROM LANMASINA ELVERİŞLİ BİR OKSOHALOKROM (VI) BİLEŞİĞİNİN SENTEZİ, ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ VE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Özden COŞKUNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada yeni bir yükseltgen olan izokinolinyum bromokromat (IQBC) sentezlendi ve yapısı aydınlatıldı. Erime noktası, çözünürlük, pH ve iletkenlik gibi özellikleri incelendi. Bu yükseltgen kullanılarak çeşitli alkoller yükseltgendi. Oluşan karbonil bileşiklerinin 2,4-Dinitrofenilhidrazon türevleri hazırlanarak yükseltgenme verimleri bulundu. IQBC ile bazı aromatik bileşikler bromlandı ve bromlama ürünlerinin verimleri bulundu. IQBC'nin alkollerin yükseltgenmesinde ve aromatik bileşiklerinin bromlanmasında kullanılabilecek uygun bir bileşik olduğu görüldü. Bilim Kodu : 405 02 00 Anahtar Kelimeler : Yükseltgenme, bromlama, oksohalokrom (VI), alkol Sayfa Adedi : 30 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Beytiye ÖZGÜN
Özet (Çeviri)
u SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF AN OXOHALOCKROM (VI) COMPOUND FOR OXIDATION OF ALCOHOLS AND BROMINATION OF AROMATIC COMPOUNDS (M.Sc. Thesis) Özden COŞKUNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, a new reagent isoquinolinium bromochromate (IQBC) was synthesized and its structure was determined. Physical properties of IQBC such as melting point, solubility, pH and conductivity were examined. Various alcohols were oxidized by using this reagent. 2,4-DNP derivatives of the corresponding carbonyl products were prepared and their yields were found. IQBC was also used in the bromination of some aromatic compounds. It was found that this reagent apart from being efficient as an oxident for alcohols also functions as a good brominating agent for aromatic compounds. Science code Key Words Page Number Adviser 405 02 00 Oxidation, bromination, oxohalochrom (VI), alcohol 30 ProfDr. Beytiye ÖZGÜN