Mikrodenetleyici kontrollü uzaktan sıvı seviye kontrol sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
The Liquid level control system from a distance with micro controller
- Tez No: 85773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
MİKRODENETLEYİCİ KONTROLLÜ UZAKTAN SIVI SEVİYE KONTROL SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Bünyamin CİYLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET Bu çalışmada, uzak mesafelerde bulunan bir veya birden daha fazla sıvı deposundaki sıvı seviyesinin bir merkezden kontrol edilebilmesi için mikrodenetleyici kontrollü bir sistem tasarlanmış ve sistem prototip olarak gerçekleştirilmiştir. Kontrol merkezinde bütün depolardan gelen verileri denetleyen bir bilgisayar ve Turbo Pascal 7.0 programlama dilinde yazılmış bilgisayar programı bulunmaktadır. Depo bölümünde ise Intel 8051 serisi mikrodenetleyicinin en son versiyonu olan AVR 90S8515 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Sistemin çalışması, kontrol merkezinde bulunan bilgisayarın mikrodenetleyiciye valf ve pompayı açıp kapama emirlerini verici devreler yardımıyla göndermesi mikrodenetleyicinin ise bu emirlere uygun olarak valfı ve pompayı açıp kapaması veya mikrodenetleyiciden o anda depoda bulunan sıvı seviyesinin durumu hakkında bilgi istemesi, mikrodenetleyicinin ise sıvı seviye sensöründen aldığı bilgiyi verici devre aracılığıyla kontrol merkezindeki bilgisayara göndermesi şeklindedir. Bilgisayar programında bulunan manuel kullanım seçeneği ile sistem manuel olarak kontrol edilebileceği gibi programda bulunan otomatik mod seçeneği ile istenilen sıvı seviyesini girmek yoluyla sistem insan müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak kendi kendini denetleyebilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6260401 Mikrodenetleyici, Veri iletişimi, Sıvı seviye kontrolü 135 Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
THE LIQUID LEVEL CONTROL SYSTEM FROM A DISTANCE WITH MICRO CONTROLLER (M.Sc. Thesis) Bünyamin CİYLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Agust 1999 ABSTRACT In this research study, micro controller system is projected to control the liquid level in one or more liquid tanks in the distance and is realized as prototype system. Control center has a computer, controlling the data that come from whole tanks and a computer program written in Turbo Pascal 7.0. In tank part, the last micro controller version of Intel 8051, AVR 90S8515 micro controller is used. In the system I study on, the computer in control center sends the opening and closing orders for valf and pomp to micro controller via transmitter circuit. In second step, micro controller opens and closes the valf and pomp according to the orders given by computer. Finaly, the system ends by sending the informaiton given from liquid level sensor to the computer in control center via the transmitter circuit. With manual program coise in computer, the system can be controlled manually. Besides, it controls itself automatically without any help of human beings. Science Code : 6260401 Key Words : Microcontroller, data transfer, liquid level control Number Of Pages : 135 Adviser : Yrd. Doç, Dr. Yılmaz SAVAŞ