Kripto para yatırımı yapan bireylerin kişilik özellikleri ve dürtüsel davranışları ile kumar oynama eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between the personality characteristics and impulsive behavior of individuals who invest in crypto currency and their gambling tendency
- Tez No: 857837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK AYAKDAŞ DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı kripto para yatırımı yapan bireylerin kişilik özellikleri ve dürtüsel davranışları ile kumar oynama eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Araştırma, Eylül 2022- Mart 2023 tarihleri arasında bir finans merkezine kayıtlı olan 970 kripto para yatırımı yapan bireyden dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 300 birey ile internet ağı üzerinden çevrimiçi olarak veriler toplanmıştır. Tanıtıcı Bilgi Formu, South Oaks Kumar Tarama Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği olmak üzere 4 ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 31,68±8,06'dir. Bireylerin %79,3'ü erkek, %49,7'si bekar olup %39,3'ünün çocuğu vardır. Bireylerin %77,7'si üniversite mezunu ve %29,3'ü memurdur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the relationship between the personality traits and impulsive behaviors of individuals investing in crypto money and their gambling tendencies. Methods: The research collected data online over the internet network from 970 individuals who invested in cryptocurrencies and were registered in a financial center between September 2022 and March 2023, with 300 individuals who met the inclusion criteria and agreed to participate in the research. Four scales were used: Introductory Information Form, South Oaks Gambling Screening Scale, Five Factor Personality Scale and UPPS Impulsive Behavior Scale. The data obtained as a result of the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) were used when evaluating the data. Results: The mean age of the individuals participating in the research is 31.68±8.06. 79.3% of individuals are male, 49.7% are single, and 39.3% have children. 77.7% of individuals are university graduates and 29.3% are civil servants.