Obez bireylerde yeme ve egzersiz tutumu
Atti̇tudes towards eati̇ng and exercise in obese individuals
- Tez No: 857838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: 18 -65 yaş arası obez bireylerde, yeme farkındalığı ile fiziksel aktivite arasındaki ilişkiyi araştırarak obezite ile mücadelede daha etkili stratejiler belirlemeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE VÖNTEM: Bu çalışma, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yürütülüp Esenyurt 20 Nolu Aile Sağlığı Merkezine başvuran 190 hasta ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı nitelikte olan çalışmanın evreni obez kişilerdir. Çalışmaya ait data sosyodemografik özellikler formu, Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Form kullanılarak elde edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda 18-65 yaş arasındaki 190 obez birey incelenmiştir. Olguların yaş ortalaması 43.03±11.61, kilo ortalaması 93.03±13.65, boy ortalaması 165.32±9.53, ve Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ortalaması 33.99±3.74 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %37.9'u erkek, %62.1'i kadındır. Cinsiyet ve meslek durumuna göre obez bireylerin yeme ve egzersiz alışkanlıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim is to investigate the relationship between mindful eating and physical activity in obese individuals aged 18 to 65 in order to identify more effective strategies in the fight against obesity. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted within the scope of Ümraniye Training and Research Hospital, involving face-to-face interviews with 190 patients who applied to Esenyurt Family Health Center No. 20. The population of this descriptive study consists of obese individuals. Data for the study were collected using a sociodemographic characteristics form, the Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30), and the International Physical Activity Short Form. RESULTS: In this study, 190 obese individuals aged between 18 and 65 were examined. The average age of the cases was found to be 43.03±11.61, average weight 93.03±13.65, average height 165.32±9.53, and the average Body Mass Index (BMI) was 33.99±3.74. Of the participants, 37.9% were male and 62.1% were female. The eating and exercise habits of obese individuals were examined according to gender and occupational status.