Güvenlikleştirme teorisi çerçevesinde Güney Osetya ve Abhazya sorunlarının analizi
Analysis of South Ossetia and Abkhazia problems in the framework of securitization theory
- Tez No: 857883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
“Güvenlikleştirme Teorisi Çerçevesinde Güney Osetya ve Abhazya Sorunlarının Analizi”isimli bu tez çalışması, Kopenhag Okulu teorisyenleri tarafından öne sürülen ve güvenlik literatüründe önemli yere sahip olan“Güvenlikleştirme Teorisi”çerçevesinde Gürcistan'da bir iç siyasi anlaşmazlık olarak başlayan ve daha sonra silahlı çatışmaya dönüşen Güney Osetya ve Abhazya sorunlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Kopenhag Okulu'nun öne sürdüğü güvenlik sektörleri arasında yer alan“Toplumsal Güvenlik”, kimlik kavramı üzerinden güvenliği açıklarken, kimliğe yönelik tehditleri“göç”,“yatay rekabet”,“dikey rekabet”ve“nüfusun azalması”şeklinde sıralamaktadır. Bu tehditler karşısında toplumların kendi kimliklerini güvenlikleştirme gereksinimi duyduğunu belirten Kopenhag Okulu, tehditlerin aslında toplumlar adına söz söyleme yetkisine sahip olan siyasi yöneticileri tarafından söylemlerle güvenlik sorununa dönüştürüldüğünü iddia etmektedir. Güney Osetya ve Abhazya sorunlarının“Toplumsal Güvenlik”yaklaşımı çerçevesinde ele alınması, anlaşmazlığın kimlik temelli boyutunun incelenmesi açısından önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir. Ayrıca Kopenhag Okulu'nun geliştirdiği güvenlikleştirme yaklaşımı çerçevesinde, tarafların birbirilerini varoluşsal tehdit olarak tanımlamaları ve söylemlerle anlaşmazlığı bir güvenlik sorunu haline dönüştürmeleri üzerinde durulmuştur. Güvenlikleştirme, bir sorunun söz eylem aracılığıyla varoluşsal bir tehdit olarak sunulması sürecidir. Güvenlikleştirme, güvenlikleştirici aktöre tehdidin bertaraf edilmesi hususunda olağanüstü önlemlere başvurma hakkı tanımaktadır. Bu doğrultuda çalışmada, Gürcü-Oset ve Gürcü-Abhaz anlaşmazlıklarının 1990'lı ve 2000'li yıllarda silahlı çatışmaya dönüşmesinde, güvenlikleştirme sürecinin nasıl işlediği ele alınmıştır. Bununla beraber güvenlikleştirmenin taraflar arasında kalıcı bir barışın sağlanamamasındaki etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, named“Analysis of South Ossetia and Abkhazia Problems in the Framework of Securitization Theory”, is based on the“Securitization Theory”put forward by the Copenhagen School theorists and has an important place in the security literature and aims to examine the problems of Abkhazia. While“Social Security”, which is among the security sectors put forward by the Copenhagen School, explains security through the concept of identity, it lists threats to identity as“migration”,“horizontal competition”,“vertical competition”and“population decline”. Stating that societies need to secure their identities in the face of these threats, the Copenhagen School claims that threats are actually turned into a security problem by the political rulers who have the authority to speak on behalf of the societies. It is thought that the handling of the South Ossetian and Abkhazian problems within the framework of the“Social Security”approach will provide important contributions in terms of examining the identity-based dimension of the conflict. In addition, within the framework of the securitization approach developed by the Copenhagen School, it is emphasized that the parties define each other as an existential threat and turn the conflict into a security problem with discourses. Securitization is the process by which a problem is presented as an existential threat through speech and action. Securitization entitles the securitizing actor to take extraordinary measures to eliminate the threat. In this direction, in this study, how the securitization process works in the transformation of Georgian-Ossetian and Georgian-Abkhazian conflicts into armed conflict in the 1990s and 2000s is discussed. In addition, the effect of securitization on the failure to achieve a lasting peace between the parties has been tried to be explained.