Yüksek dolduruculu akışkan kompozit rezinlerin posterior restorasyonlardaki klinik performansı: Sistematik derleme ve meta analiz
Clinical performance of highly filled flowable composite resins in posterior restoration: Systematic review and meta analysis
  1. Tez No: 857979
  2. Yazar: ÜMMÜHAN BEGÜM ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Restoratif materyallerden beklentimiz daha hızlı, daha iyi ve daha kolay kullanım sağlamalarıdır. Geleneksel akışkan kompozit rezinlerin doldurucu içeriğinin düşük olması, kullanım alanlarının geleneksel kompozit rezinler kadar geniş olmaması ve oklüzal kuvvetler altında kullanılamaması, yeni nesil bir akışkan kompozit rezin ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu beklentiyi karşılamak amacıyla, özellikleri nanohibrit kompozitlere benzeyen, streslere karşı elastisitesini koruyabilen yüksek doldurucu içeriğe sahip akışkan kompozit rezinler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, posterior restorasyonlarda kullanılan geleneksel kompozit rezinler ile yüksek dolduruculu akışkan kompozit rezinlerin klinik başarılarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, kompozit rezin ve çalışma tipi ile ilgili anahtar kelimelerle MEDLINE (Pubmed), Ovid MEDLINE, Scopus ve Web of Science veri tabanlarında taramalar yapıldı. Taramalar sonucu toplam 4286 çalışma bulundu. Çalışmaların dublikasyonları elendikten sonra, dahil etme ve dışlama kriterlerine göre başlık, özet ve tam metin incelemeleri iki araştırmacı tarafından yapıldı. Dahil etme kriterlerini karşılayan yayınların kalite analizi, randomize çalışmalar için yenilenmiş Cochrane Collobration Risk of Bias (RoB 2) yanlılık değerlendirme aracı kullanılarak iki araştırmacı tarafından yapıldı. Bulgular: Çalışmaların klinik başarılarını değerlendirdiğimizde 24. ayda etki büyüklüğü istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Kenar renklenmesi kriterinde, 12.
Özet (Çeviri)
Aim: Our expectation from restorative materials is to provide faster, more effective, and easier usage. The low filler content of traditional flowable composite resins, their narrower range of applications compared to traditional composite resins, and their inability to be used under occlusal forces have created a need for a new generation of flowable composite resins. To meet this expectation, flowable composite resins with high filler content that resemble the properties of nanohybrid composites and can maintain their elasticity against stresses have been developed. The aim of this study is to compare the clinical successes of traditional composite resins used in posterior restorations with highly filled flowable composite resins. Materials and Methods: In this study, searches were conducted in MEDLINE (PubMed), Ovid MEDLINE, Scopus, and Web of Science databases using keywords related to composite resin and study type. A total of 4286 studies were found as a result of the searches. After eliminating duplications of studies, title, abstract, and full-text reviews were conducted by two researchers according to inclusion and exclusion criteria. Quality analysis of publications meeting the inclusion criteria was conducted by two researchers using the revised Cochrane Collobration Risk of Bias (RoB 2) tool for randomized studies. Results: When evaluating the clinical successes of the studies, the effect size was found to be statistically insignificant at 24 months.