Pieris rapae (L.) (lepidoptera: pieridae)'nin erkek ve dişi üreme sisteminin anatomik-histolojik yapısı
The Anatomic and hystologic structure of the male and famale reproduction systems pieris rapae (L.) (lepidoptera: pieridae)
- Tez No: 85805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Pieris rapae(L.) (LEPIDOPTERA:PIERlDAE)'nin ERKEK ve DİŞİ ÜREME SİSTEMİNİN ANATOMİK-HİSTOLOJİK YAPISI (Yüksek Lisans Tezi) Erdem EREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Bu çalışmada ergin Pieris rapae'nin erkek ve dişi üreme sistemleri anatomik ve histolojik olarak incelenmiştir. Gözlemler ışık mikroskobu ile yapılmıştır. Histolojik çalışmalar parafinli gömme ortamındaki numunelerden 8|im'lik kesitler alınarak mikroskop altında yapılmıştır. Erkek P. rapae'nin üreme sistemi: lopsuz bir testis, bir çift vas defferens, bir çift vesikula seminalis, bir çift yardımcı bez, çift ejekülatör kanal, tek ejekülatör kanal ve kutikular simpleksten oluşur. P. rapae' de testisin folükülleri anatomik ve histolojik olarak ayırt edilemez. Spermatogenezin çeşitli gelişme safhaları, vesikula seminalis ve ejekülatör kanal gözlenmiştir. Dişi P. rapae'nin üreme sistemi: bir çift ovaryum, bir çift lateral ovidukt, medyan ovidukt, bir çift yardımcı bez, spermateka, spermatekal bez, bursa kesesi ve vajinadan meydana gelmiştir. Her bir ovaryum 4 politrofik tipte ovaryolden oluşur. Dişi P. rapae'nin ovaryolleri, bursa kesesi ve yardımcı bezleri histolojik olarak gözlenmiştir. Bilim Kodu -.405.01.06 Anahtar Kelimeler :Lepidoptera, Pieris rapae.Üreme sistemi, Anatomi.Histoloji Sayfa Adedi : 42 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa YEL
Özet (Çeviri)
THE ANATOMIC AND HYSTOLOGIC STRUCTURE OF THE MALE AND FAM ALE REPRODUCTION SYSTEMS Pieris rapae(L.) (LEPIDOPTERA: PIERIDAE) (M.Sc. Thesis) Erdem Eren GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT In this study has examined the male and famale internal reproduction systems of adult Pieris rapae anatomically and hiystologically. Observations have been made by means of light microscope taking 8-|im crossseetions from samples in the paraffined embedding medium for the hystological examination. The internal reproduction system of the male P. rapae consists of the following: a testis without lobe, a pair of vas defferens, a pair of vesicula seminalis, a pair of accessory glands, a pair of ejaculatory ducts, a ejaculator duct and caticular simplex. The follicles in the testis cannot be distinguished anatomically and hiystologically. Various developmental phases of the spermatogenesis have been observed in the testis and ejaculator canals.The internal reproduction system of the female P. rapae consists of the following : a pair of ovarioles, of oviducts and median oviduct, of accessory glands, spermatheca, spermathecal glands, bursa copulatrix and vagina. Each ovary is composed of 4 types of polytrophic ovarioles. Female P. rapae ovarioles spermatheca and accessory glands have been hiystologically observed. Science cod : 405.01.06 Key Words :Lepidoptera, Pieris rapae, Reproductive system, Anatomy, Histology Page number : 42 Adviser : Assoc. Prof. Mustafa YEL