Toz ölçüm cihazını bilgisayarla kontrol eden bir programın geliştirilmesi
Developing a computer programme to control the dust-measuring machine
  1. Tez No: 85806
  2. Yazar: NESİP ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kontrol sistemlerinde bilgisayarların kullanılması ile (yazılım ve donanım araçları sayesinde) kendi kendine karar verebilen sistemler gelişmiştir. Bu çalışmada bilgisayarda kontrol ve karar verme işlemlerini gerçekleştirecek bir program geliştirildi. Bilgisayar, paralel portuna dış ortamdan gelecek olan sinyalleri okumakta. Okunan bu sinyaller geldiği donanım aygıtma göre sayılmakta, kullanıcı tarafından girilmiş olan maksimum değerleri aşınca uyan işlemleri gerçekleşmektedir. Bu işlemler bilgisayarın kendi donanım aygıtları (ses kartı, modem, program, vb.) ve programlar olduğu gibi dış ortamdaki aygıtları da çalıştırmaktadır. Çalışmada uyan işlemleri sesli, telefonla ve ekranda animasyon şekillinde yapılmıştır. Eğer sesli uyan seçilmiş ise bilgisayann hoparlöründen yine kullanıcının seçeceği ses dosyası çalmaya başlayacaktır. Telefonla uyan seçilmiş ise seçilen kişilere telefon edilecektir. Paralel port ile dış ortamdaki 5 farklı durum veya aygıt kontrol edilebilmekte ve aynca 8 adet dış ortam sistemleri yönetilebilmektedir. Program Visual Basic dili ile yazılmıştır. Programın kullanıcı arabirimi oldukça kolay anlaşılabilir ve etkileşimlidir. Bilim Kodu : 619.02.02Anahtar Kelimeler : Otomasyon, Kontrol Sistemleri, Visual Programlama Sayfa Adedi : 118 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
It was developed the inteligent controlling systems which can decide by itself by the software and hardware. In this work, it was improved a programme which will run the controling and deciding mechanizm on computer. It has been read the signals which will come from the external environment to the parallel port. It has been regarded these signals which are read according to rigging devices which the signals come from, it has been realised the warning process when the signals has exceeded the maximum value which are given by the user. It has been processed the outer devices as well as its own rigging devices and programmes. It was used the animation warning figures as visual, sounding and phone in the study. It will begin to toll the voice which is choosen by the user from the loud speaker of the computer in condition that the sounding warning was choosen. It will be phoned to the choosen people in condition that the phone warning was choosen. It can be controlled the five different positions in outer environment or devices by the parallel port and also can be managed the eight outer systems. It was written the programme in Visual Basic Language. The user interface of programme is quite easy understandable and interaction. Scienscode : 619.02.02Key words :Computerised controlled systems, Visual Programing, Otomation Page number: 118 Adviser : Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER