Kickboks sporcularına uygulanan 8 haftalık pliometrik çalışmaların denge, reaksiyon zamanı ve çeviklik üzerine etkisi
The effect of 8 weeks of pliometri̇k studies applied to kick boxing athletes on balance, reaction time and agility
  1. Tez No: 858099
  2. Yazar: HİKMET YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10-13 yaş arasındaki lisanslı erkek kickboks sporcularında 8 hafta süre ile yapılan pliometrik çalışmaların, denge, reaksiyon zamanı ve çeviklik özelliklerine olan etkileri araştırmaktır. Araştırmaya, İstanbul ili Pendik ilçesinde faaliyet gösteren Pendik Prestij Spor Savunma Sporları Kulübündeki lisanslı 32 erkek sporcu gönüllü katılmıştır. Rastgele dağılım yöntemiyle sporcular, çalışma ve kontrol grubu olarak 2 gruba ayrılmıştır. Çalışma grubuna, haftada 3 gün 60 dk şeklinde yaptıkları kickboks antrenmanı öncesinde 30 dk pliometrik çalışma yaptırılmıştır. Kontrol grubuna ise sadece haftada 3 gün 60 dakikalık kickboks antrenmanları yaptırılmıştır. Kontrol grubuna bunun dışında farklı bir uygulama yaptırılmamıştır. Her iki gruba da ön test-son test olacak şekilde; denge, reaksiyon zamanı ve çeviklik testleri uygulanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 25 Paket programında yapılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını öğrenmek için Skewness-Kurtosis, histogram ve q-q plot değerlerine bakılmıştır. Kontrol ve çalışma grubuna öntest-sontest farkları için kendi içerisinde eşleştirilmiş örneklem t testi yapılmıştır. Gruplar arası farklar için Bağımsız Örneklem T testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of plyometric training for 8 weeks on balance, reaction time and agility in licensed male kickboxing athletes aged 10-13 years. In the study, 32 licensed male athletes from Pendik Prestij Sports Defense Sports Club, which operates in Pendik district of Istanbul province, participated voluntarily. The athletes were divided into 2 groups as study and control group by random distribution method. The study group was given 30 minutes of plyometric training before kickboxing training for 60 minutes 3 days a week. The control group only had kickboxing training for 60 minutes 3 days a week. The control group did not have any other application. Balance, reaction time and agility tests were applied to both groups as pre-test and post-test. The analysis of the data was done in SPSS 25 Package program. Skewness-Kurtosis, histogram and q-q plot values were analyzed to find out whether the data were normally distributed. Paired sample t-test was performed within the control and study groups for pretest-posttest differences. Independent Sample T test was performed for differences between groups.