Piyano eğitiminde motivasyon değerlendirme ölçeği oluşturma
Determine a scala for evaluation of motivation in piano education
- Tez No: 85813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma ile; piyano eğirimi alan ergen ve yetişkinlerin eğitim süreçlerinde piyano derslerine karşı varolan motivasyonlarının düzeyini, motivasyonlarının ne kadarının otantik ne kadarının yalancı motivasyondan oluştuğunu ve motivasyonu büyük ölçüde etkileyen, öğrencilerin kendi müzikal yetenek ve becerilerine yönelik olan -uzmanlar tarafından yeterli olduğu kabul edilen - algılarını ölçmek amacıyla, piyano eğitiminde de Ve istenirse başka alanlarda kullanılmak üzere, ölçek oluşturma esaslarına uygun bir şekilde“Piyano Eğitiminde Motivasyonu Değerlendirme Ölçeği (PEMDÖ)”adı altında bir ölçek oluşturulmuştur. Ölçek en az 1 yıl piyano eğitimi almış ergen ve yetişkinler için yeterlidir, ölçek dolaylı, kendini değerlendirme ölçeğidir. Uygulamasında zaman sınırlaması yoktur. Likert (aşamalı sınıflama) tipinde oluşturulan ölçekte toplam 39 soru maddesi bulunmaktadır, ölçek Gazi Üniversitesi, İnönü Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarında toplam 44 öğrenciye uygulanmıştır. Ölçeği geliştirme aşamasında ölçek geliştirme aşamalarında yer alan geçerlik-güvenirlik çalışmalarının çoğunluğu uygulanarak sonuçlar çeşitli istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Sonuç olarak öğrencinin başarısını belirlemede ölçek büyük oranda geçerli ve güvenilir bulunmuştur. Araştırmada sonuçlar hakkında bilgi ile bu sonuçlan destekleyen önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Ölçme, Piyano eğitimi
Özet (Çeviri)
In the present, a scale named“A Scale For Evaluation of Motivation in Piano Education”has been prepared in accordance with the principles guiding scale formation, for use in piano education and in other fields if desired, in order to determine the level of motivation of adults receiving piano education, and to determine authentic and pseudo parts of such motivation, to measure their perception level deemed adequate by the experts. The scale is intended for adults who received piano educaiton at least for a period of one year. The scale is an indirect self-evaluating scale. There exists no time limitation for its implementation. There are a total of 39 inquiry items in the scale formed in Likert type. The scale has been applied among a total of 44 students receiving education in the Departments of Teacher Training in Music afiliated to Gazi University and İnönü University. In the development of scale, most of the validity-reliability steps in the scale development have been applied and subjected to a number of statistical procedures. Consequently, the scale has been found, to a considerable extent, to be valid and reliable in the determination of the success of the student. The study includes information on the results the study and propositions supporting such results. Key Words : Motivation, Scale, Piano Education