Türkiye'de toplam kalite yöntemi uygulamaları
Total quality management application in Turkey
- Tez No: 85814
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
TÜRKİYE'DE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Güner GÜNDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Kuruluşların olanaklarını en iyi biçimde değerlendirerek, maliyetleri düşürmek ve kaliteyi iyileştirmek suretiyle müşterilerin doyumunu elde etmek, işletme yönetiminin temel hedeflerindendir. Bu amacın sağlanması ancak Toplam Kalite Yönetiminin doğru ve tutarlı uygulanması ile mümkün olabilmektedir. Ülkemizde Toplam Kalite Yönetimi giderek ilgi görmekte, başarılı uygulamaların yanında birçok kuruluşun ciddi geçiş hazırlıkları içinde olduğu görülmektedir. Artan rekabet, değişen müşteri istekleri ülkemizde kaliteyi güncel hale getirmiştir. Bu çalışmada, kalite kavramı ve Toplam Kalite Yönetimi genel olarak anlatılmış olup uygulama bölümünde Brisa, Aselsan, Tusaş Motor A.Ş.(TEI), Netaş, Türk Elektrik Endüstrisi (TEE), ipek Kağıt, 3.HlBM.K.Iığı gibi özel ve kamu sektöründeki bazı sivil ve askeri kuruluşlar Toplam Kalite Yönetimine geçiş ve uygulamaları bakımından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 605.02.02 Anahtar Kelimeler : Toplam Kalite Yönetimi Sayfa Adedi : 154 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi Kutay
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY MANAGEMENT APPLICATION IN TURKEY (M. Sc. Thesis) Güner GÜNDO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT To satisfy the customer by decreasing the costs and improving the quality by employing capabilities of the establishments is among the principal objectives of the enterprises administrations. To achieve this objective is only possible by application of Total Quality Management correctly and consistently. There is a growing concern for Total Quality Management in our country and the observation is that there are a number of enterprises who are in preparation for Total Quality Management along side the successful application. Increasing competition conditions, various customer requests keeps the quality concept actual. In this study, the concept of quality and Total Quality Management is generally described and adaptation and application of Total Quality Management by some private and public enterprises including both civil and military establishments such as Brisa, Aselsan, Tusaş Engine Industry (TEI), Netaş, Turkish Electricity Industry (TEE), İpek Kağıt, 3rd ASMC were studied and evaluated. Science code Key Words Page number Tez Yöneticisi 605.02.02 Total Quality Management 154 Prof. Dr. Fevzi Kutay