Dejeneratif parkinsonizm hastalarında vestibüler sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of the vestibular system in degenerative parkinsonism
- Tez No: 858221
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AKDAL HALMAGYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda Parkinson Hastalığı(PH), Progresif Supranükleer Palsi(PSP) ve Multisistem Atrofi(MSA) tanılı hastalarda video baş çevirme testi (v-HIT, video head impulse test) ve vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (Vestibular evoked myogenic potential-VEMP) testi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 15 PH, 9 PSP ve 6 MSA tanılı hasta ile 37 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta grubunın yaş aralığı 50-85 yaş ve sağlıklı kontrol grubunun yaş aralığı 50-90 yaştır. Hasta grubunun motor fonksiyonları Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Hasta ve sağlıklı kontrol grubu 6 semisirküler kanalda(SSK) vestibulo-oküler refleksi(VOR) değerlendirecek şekilde v-HIT testiyle ve hem hava yolu(HY) hem de kemik yolu(KY) uyarısı kullanılarak servikal VEMP(s-VEMP) ve oküler VEMP(o-VEMP) yanıtları açısından değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonucunda PH ve MSA grubunda posterior SSK'larda VOR kazancı sağlıklı kontrollerden düşük olmakla birlikte PH grubunda ayrıca lateral SSK'larda sağlıklı kontrollere göre VOR kazanç düşüklüğü ve gizli sakkad varlığı da saptanmıştır. VEMP testi yanıtları değerlendirildiğinde ise; PH ve MSA grubunda hem HY hem de KY ile uyarımda s-VEMP amplitudleri sağlıklı kontrollerden düşük bulunmuştur. Tüm gruplarda KY ile s-VEMP uyarımında HY ile uyarıma göre daha fazla sayıda katılımcıdan yanıt alınabilmiştir. MSA grubundaki katılımcıların hiçbirinden o-VEMP yanıtı alınamazken, PH ve PSP grubunda yanıt amplitüdleri sağlıklı kontrollerden düşük bulunmuştur. Hem s-VEMP'de hem de o-VEMP sonuçlarında yanıt latansları gruplar arasında farklılık göstermemiştir. Çalışmamız PH ve MSA grubunda v-HIT testi sonucunda posterior SKK'larda sağlıklı kontrollerden daha düşük VOR kazancı yanıt elde edilmesiyle ve s-VEMP yanıtlarında yine bu iki hastalık grubunun sağlıklı kontrollerden daha düşük amplitidlü olan yanıtlara sahip olmasıyla PSP'den ayrıldıklarını göstermiştir. Klinik ayırıcı tanıda bazen güçlük çekilen bu üç dejeneratif parkinsonizm hastalığı grubunda tanıya ulaşmada vestibüler testler katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the results of video head impulse test (v-HIT) and vestibular evoked myogenic potential (VEMP) in patients diagnosed with Parkinson's Disease (PD), Progressive Supranuclear Palsy (PSP) and Multiple System Atrophy (MSA). Our study included 15 patients diagnosed with PD, 9 PSP and 6 MSA, and 37 healthy controls. The age range of the patient group was 50-85 years and 50-90 years in healthy control group. The motor functions of the patient group were evaluated with the Unified Parkinson's Disease Rating Scale. The patient and healthy control group were evaluated using the v-HIT test to evaluate the vestibulo-ocular reflex (VOR) in 6 semicircular canals (SSC) and cervical VEMP (c-VEMP) and ocular VEMP(o-VEMP) using both air conducted sound (AC) and bone conducted vibration (BC) stimulation. We found that the VOR gains in the posterior SCCs of the PH and MSA groups were lower than in healthy controls. PD group also had a lower VOR gain in the lateral SCCs and more patient in PD group had covert saccade than healthy controls. Both AC and BC c-VEMP amplitudes in PD and MSA were lower than healthy controls. In all groups, more participants responded to c-VEMP stimulation with BC than to stimulation with AC. o-VEMP response was not obtained from any of the participants in the MSA group. Response amplitudes in the PD and PSP groups were found to be lower than in healthy controls. Response latencies in both c-VEMP and o-VEMP results did not differ between groups. Our study showed that the PD and MSA groups differed from PSP by obtaining lower VOR gain in posterior SCCs than healthy controls in v-HIT test, and by having lower amplitude responses in c-VEMP than healthy controls. Vestibular tests may contribute to the diagnosis in these three degenerative parkinsonism disease groups, where clinical differential diagnosis is sometimes difficult.