Gençlik merkezlerinden hizmet alan gençlerin serbest zaman doyum, boş zaman engelleri, serbest zaman motivasyon ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of leisure time satisfaction, leisure time barriers, leisure motivation and happiness levels of young people receiving services from youth centers
  1. Tez No: 858451
  2. Yazar: EBRU AYTEKİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERDUGAN, PROF. DR. SEVGİ YURT ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dört bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk bölümünde serbest zaman doyumu, serbest zaman motivasyonu, mutluluk kavramları tanıtılmış, çalışmanın amacı sunulmuştur. ˙İkinci bölümde, çalışmada kullanılan materyal hakkında ayrıntılar verilmiştir. Üçüncü bölüm, kontenjans tabloları, iki ve üç yönlü log-lineer modellerin teorik alt yapısına ayrılmıştır. Dördüncü bölümde ise, gençlik merkezlerinden hizmet alan bireylerin çeşitli sosyo-demografik değişkenler ile birlikte Serbest Zaman Doyum Ölçeği, Boş Zaman Engelleri Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu ve Serbest Zaman Motivasyon Ölçeğinden aldıkları puanlar ile ilgili bulgular sunulup, istatistiksel olarak anlamlı alternatif log-lineer modeller kurularak sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis consisting of four chapters, the concepts of leisure time satisfaction, leisure time motivation, and happiness are introduced and the purpose of the study is presented. In the second chapter, details about the material used in the study are given. The third chapter is devoted to the theoretical background of contingency tables, two and three-way log-linear models. In the fourth section, the findings related to various socio-demographic variables and the scores obtained from the Leisure Time Satisfaction Scale, Leisure Time Barriers Scale, Oxford Happiness Scale Short Form and Leisure Time Motivation Scale of the individuals receiving services from youth centres are presented, statistically significant alternative log-linear models are established and the results are interpreted.