Nod pozitif lokal ileri evre meme kanserlerinde neoadjuvan kemoterapi sonrası aksiller yanıtı etkileyen prediktif faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of predictive factors affecting axillary response after neoadjuvant chemotherapy in node-positive locally advanced breast cancers.
- Tez No: 858454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OGÜN AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Meme kanseri, dünyada ve Türkiye'de kadınlarda en sık görülen kanser olup Evre 2B (T2N1; T3N0) ve Evre III meme kanseri lokal ileri meme kanseri (LİMK) olarak kabul edilmektedir. LİMK'de hem lokal-bölgesel hemde sistemik nüks riski daha yüksektir. Neo-adjuvankemoterapi tümörün evresini küçültmekte operabilite, MKC(meme koruyucu cerrahi) şansıve aksillanın korunmasını sağlamaktadır. Biz bu çalışmayı hangi özelliklere sahip hasta grubunun neoadjuvankemoterapiden fayda görebileceğini öngörmek amacıyla yaptık. Bu amaçla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD'de 2019 ocak ayından itibaren 2023 yılı ekim ayına kadar olan zamanda yapılan nod pozitif lokal ileri evre meme kanseri tanılı neoadjuvan tedavi sonrası ameliyat ettiğimiz hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Bu hastaların demografik ve preoperatifklinikopatolojiközellikleri ile postoperatif tümörün patolojisi incelenmiştir. Memede tümör dokusu görülmemiş veya insitu kanser görülmüş hastalar memenin neoadjuvan tedaviye yanıtı var şeklinde alınmış, invaziv kanser görülmeye devam eden hastalarda memenin neoadjuvan tedaviye yanıtı yok olarak değerlendirilmiştir. Postoperatifmetastatik lenf nodu olmayan hastalarda aksillanınneoadjuvan tedaviye yanıtı var şeklinde değerlendirilmiş, metastatik lenf nodu görülen hastalara aksillerdiseksiyon yapılmış ve aksillanınneoadjuvan tedaviye yanıtı yok olarak değerlendirilmiştir. Memede ve aksillada yanıt alınan hastaların preoperatif hangi verilerinin anlamlı olduğu analiz edilmiştir. Sonuçlara baktığımızda aksiller tam yanıtın, memede tam yanıttan daha yaygın olduğuna ulaştık. Yüksek nükleer grade ve hormon negatifliğinin aksiller yanıtta pozitif prediktif faktörler olabileceğini gördük.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer of women in the world and in Turkey, Stage 2B (T2N1; T3N0) and Stage III breast cancer are considered locally advanced breast cancer (LABC). The risk of bothlocal-regional and systemic recurrence is higher in LABC. Neo-adjuvant chemotherapy reduces the stage of the tumor, provides operability, the chance of BCS (breast-conservingsurgery) and protection of the axilla. We conducted this study to predict which patient groups would benefit from neoadjuvant chemotherapy. For this purpose, patients who were diagnosed with no de-positive locally advanced breast cancer and operated on after neoadjuvant treatment, which was performed at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, General Surgery Department, between January 2019 and October 2023, were retrospectively examined. The demographic and preoperative clinicopathological characteristics of these patients and the postoperative tumor pathology were examined. Patients with no tumor tissue or in situ cancer in the breast were considered as having a breast response to neoadjuvant treatment, and patients with continuing invasive cancer were considered as having no breast response to neoadjuvant treatment. In patients without postoperative metastatic lymphnodes, the axilla was evaluated as having a response to neoadjuvant treatment. In patients with metastatic lymphnodes, axillary dissection was performed and the axilla was evaluated as having no response to neoadjuvant treatment. The preoperative data of the patients who received response in the breast and axilla were analyzed to find out which ones were meaningful. When we looked at the results, we found that axillary complete response was more common than breast complete response. We found that high nuclear grade and hormone negativity may be positive predictive factors in axillary response.