Üç fazlı asenkron motorları tek fazdan besleme düzenekleri
Three phase induction motors on a single phase supply
  1. Tez No: 85848
  2. Yazar: ÜNAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖNBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÜÇ FAZLI ASENKRON MOTORLARI TEK FAZDAN BESLEME DÜZENEKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ünal KURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu çalışmada, simetrik olarak sarılmış üç fazlı asenkron motorun tek fazdan beslenmesine ait yöntemler araştırılmıştır. Asenkron motorun yapısı, çalışma ilkesi ve dinamik özellikleri incelendikten sonra, genel makina denklemleri d-q ekseni kuramı, park vektörleri ve simetrili bileşenler kuramlarına göre yazılmıştır. Bu şekilde oluşturulan denklemler dikkate alınarak tek fazdan beslemeye ait çalışma durumunun benzetimine uygunluk aranmıştır. Üç fazlı motoru tek fazdan besleme yöntemleri deneylerle irdelenerek sonuçlara varılmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bilim Kodu : 626.01.00 Anahtar Kelimeler : Asenkron motor, park vektör, dengesiz besleme, sayısal benzetim Sayfa adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güven ÖNBİLGİN
Özet (Çeviri)
THREE PHASE INDUCTION MOTORS ON A SINGLE PHASE SUPPLY ( M. Sc. Thesis ) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSTRACT In this study, methods related to the three phase induction motors fed by a single phase supply have been investigated. After an examination of the induction motor's structure, working principles and dynamical properties, machine equations are writen in line with three approaches; d-q exes theory, park vector theory (space vector) and symetrical components theory. Suitability for representing the single phase operation of a three phase induction motor has been discussed. Experiments have been carried out to asess the single phase operation methods and a general evaluation has been made. Science code : 626.01.00 Key words : Asynchronous motor, park vector, unbalanced supply digital simulation Page number : 94 Adviser : Prof. Dr Güven ÖNBİLGİN