Sulardaki siyanürün dolgulu kolonlarda oksidasyonu
Oxidation of cyanide in water in packed columns
- Tez No: 85847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALICILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
SULARDAKİ SİYANÜRÜN DOLGULU KOLONLARDA OKSİDASYONU ( Yüksek Lisans Tezi ) Melih KÖMÜRCÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada sulardaki serbest siyanürün dolgulu kolonlarda oksidasyonu araştırıldı. Katalizörlü ve katalizörsüz, paralel ve ters akım şartlarında gerçekleştirilen deneylerde oksidasyon verimi üzerine başlangıçtaki siyanür konsantrasyonunun, gaz ve sıvı akış hızlarının, sıcaklık, pH gibi sistem parametrelerinin etkileri incelendi. Sıvı faz olarak üç farklı konsantrasyondaki KCN çözeltisi kullanıldı ve bu çözelti üç farklı hızda kolona beslendi. Gaz fazı olarak 5 at basınçlı bir kompresörden beslenen hava kullanıldı. Bu faz üç farklı hızda kolona gönderildi. Kolon girişinde dağıtıcıdan geçirilen fazlar aşağı doğru paralel veya aşağı su - yukarı gaz akımı şeklinde beslendi. Katalizörsüz deneylerde inert dolgu olarak silindirik delrin partiküller, katalitik reaksiyonlarda ise silindirik V2O5 partikülleri dolgulu yatağı oluşturdu. Katalizörsüz deneyler üç farklı sıcaklıkta gerçekleştirildi. Farklı sistem şartlarında kararlı hale erişildikten sonra kolon çıkışında sıvı fazdan numune alındı ve titrimetrik metotla siyanür konsantrasyonu belirlendi. Çıkış konsantrasyonu giriş konsantrasyonuyla kıyaslanarak % Oksidasyon verimleri hesaplandı ve bu değerler değişik şartlar için grafiğe geçirildi. Sonuçlar farklı açılardan yorumlandı. Bilim Kodu : 603.01.01 Anahtar Kelimeler : Su kirliliği, Siyanür, Dolgulu kolonlar, Oksidasyon. Sayfa Adedi : 107 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
OXIDATION OF CYANİDE IN WATER IN PACKED COLUMNS ( M.Sc. Thesis) Melih KÖMÜRCÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, it was tried to find out the effects of system parameters such as intial cyanide concentration, gas and liquid flow rates, temparature and pH on oxdation efficiency under the parallel and counter current conditions with or without catalyst. The KCN solution with three different concentration was used as a liquid phase and this solution was fed to the column in three different rates. As a gas phase, the air from a compressor having 5 at pressure was utilized. This phase was sent to the column in three different rates. These phases were fed to the column in cocurrent downflow or counter current after passing from a distributor at the column inlet. The packed bed was consist of cylindrical V2Os or delrin particles in experiments with and without catalyst respectively. The experiments without catalyst were made in three different temperatures. After the steady state was attained in different conditions, a sample was taken from liquid phase at the column outlet and cyanide concentration was determined by titrimetric method. The oxidation yield was calculated by comparing the concentrations at the column inlet and outlet. The oxidation yields determined in this way were plotted for different conditions. The results were discussed from different points. Scincecode : 603.01.01 Key Words : Cyanide, Water pollution, Packed columns, Oxidation Page Number : 1 07 Adviser : Doç. Dr. Ahmet ALICILAR