Lise öğrencilerinde bazı kimya kavramları
Some chemistry concepts for students in secondary school
  1. Tez No: 85849
  2. Yazar: HAYRİYE KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
LİSE ÖĞRENCİLERİNDE BAZI KİMYA KAVRAMLARI ( Yüksek Lisans Tezi ) Hayriye KURTULMUŞ Gazi ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL-1999 ÖZET Bu çalışmada öğrencilerin Mol, Atom kütlesi, Atom ağırlığı, Molekül ağırlığı ve Formül ağırlığı gibi temel kavramların anlam ve tanımlarını bilip bilmedikleri ve bu kavramlara ait kitaplardaki farklı tanımların öğrenciler üzerindeki etkisi araştırıldı. İlk olarak bu kavramların orta öğretim seviyesindeki okullarda ve üniversitelerde ders kitabı veya yardımcı kaynak olarak okutulan kimya ve fen bilgisi kaynaklarındaki anlam.tanım ve biriminden oluşan kaynak bilgileri incelendi. Bu bilgilerden kaynaklar arasında bir bütünlük olmadığı belirlendi. Bu durumun öğrencilere nasıl yansıdığını belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapıldı. Bu anket Ankara merkezli yedi okuldan toplam 430 öğrenciye uygulandı. Ankette, bu kavramların tanım ve birimi ayrıca bu bilgileri hangi eğitim kurumunda ve hangi kaynaktan öğrendikleri hakkında bazı sorular soruldu. Verilerin analizinden şu bulgulara ulaşıldı. 1. Öğrencilerin, bu kavramları sıkça matematiksel işlemlerde kullanmalarına rağmen tanım ve birimlerini bilmedikleri belirlendi. 2. Bu kavramların kitaptaki tanımları ile öğrenci cevaplarındaki tanımları arasında bir benzerlik tespit edildiği için öğrencilerin kitaplardaki tanım karmaşasından etkilendikleri saptandı. Öğretmenlerin de kitaplardan yararlanarak ders anlattıkları düşünüldüğünde, öğretmen ve öğrencilere kaynak olarak verilen kimya ve fen kitaplarının daha dikkatli yazılması ve ilgili birimler tarafından titizlikle incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 1807 Anahtar Kelimeler : Mol, Atom Kütlesi, Atom Ağırlığı, Molekül Ağırlığı, Formül Ağırlığı Sayfa Adedi :82 Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Mustafa SARIKAYA
Özet (Çeviri)
Ill SOME CHEMISTRY CONCEPTS FOR STUDENTS IN SECONDARY SCHOOL ( Master Thesis ) Hayriye KURTULMUŞ University of Gazi Graduate School of Applied Sciences Department of Chemistry September-1999 ABSTRACT In this study.whether students know the meaning and definition of main concepts such as mole.atomic mass, atomic weight,moleculer weight and formula weight and the effects of different definition in books on students were investigated. Firstly the meanings, definitions and the units of the concepts mentioned above which are involed in reference books of chemistry and science used in lectures given in high scholls and university, were investigated. By the use of knowledge obtained it was determined that there is incompatibility between the concepts. The questionaire was studied to determine the efects caused by this subject on the students. This questionaire were applied to 430 students that are registered to 7 different junior high schools located in the center of Ankara. Definitions and units of concept were asked in addition to some questions about knowledge they learned which traning institute and which refences were asked to students. The results from this analyse were illustrated below. 1. It was determined that definitions and units of there concepts were known by students althoug they used these concepts in mathematical calculations 2. It was determined that there was similarity between the definitions of concepts taken from books and student's answer after the results of that, it was found but that the students had effected by complexity of definition in books. If it is thought that teachers give lectures by the use of books the following results are concluded. The books of chemistry and sience that were given to students and teachers as references should be written more carefull. The books mentioned should be examined carefully by authirized intitution.IV Science Code Key Words Page Numbers Adviser 1807 Mole, Atomic Mass, Atomic Weight, Moleculer Weight, Formula Weight 82 Yrd. Doç. Dr. Mustafa SARIKAYA