Heykel sanatında sürdürülebilirlik kavramı ve bir sergi: 'Müll'
The concept of sustainability in sculpture art and an exhibition: 'Müll'
- Tez No: 858481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜNKAR YILMAZ IANNIELLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
“Heykel Sanatında Sürdürülebilirlik Kavramı ve Bir Sergi: ”Müll" isimli bu tezde ilk olarak sürdürülebilirlik kavramı incelenmiş, sürdürülebilirlik kavramının tarihçesinden ve sürdürülebilirlik kavramı ile beraber insan hayatına dahil olan dönüşüm çeşitlerinden bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ilk olarak doğa ve insan ilişkisinden bahsedilmiş daha sonra atık nesnelerin sanata nasıl dahil olduğu ve yeni malzemeler ile birlikte sanat ortamına ekolojik bakış açısının nasıl ve hangi tarihlerde dahil olduğu sanatçılar ve çeşitli etkinlikler üzerinden ele alınmıştır. Atık malzemelerin heykel sanatında kullanımı konusu heykelde geri dönüşüm ve ileri dönüşüm başlıkları altında seçilen sanatçılar üzerinden incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde heykelde geri dönüşüm ve ileri dönüşüm kapsamında üretilmiş kişisel üretimlerim ele alınmıştır. Doğayı adeta sınırsız bir kaynak olarak gören insanoğlunun karşılaşmaya başladığı bu problemler toplumun her kesiminden insanı etkilemektedir. Ortak bir problem haline gelen ekolojik problemler sanat ortamını da bir takım değişikliklere uğratmıştır. İlk başlarda sanatın sadece malzemesini, üretim şekillerini ve sergilendiği alanları değiştiren bu ekolojik süreç daha sonra kimi sanatçılar için uzak kalınamayacak bir mesele ve bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Bu tezin amacı ekolojik sorunları ve çözümlerini bir yaşam felsefesi haline getiren sanatçıların sanatsal üretimlerini toplumu iyileştirme, bilinçlendirme aracı olarak nasıl kullandığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“The Concept of Sustainability in Sculpture Art and an Exhibition: ”Müll", the concept of sustainability is first examined, the history of the concept of sustainability and the types of transformations included in human life with the concept of sustainability are mentioned. In the second part of the thesis, the relationship between nature and human beings was first mentioned, and then how waste objects were included in art and how and when the ecological perspective was included in the art environment along with new materials were discussed through artists and various events. The use of waste materials in sculpture art was examined through selected artists under the headings of recycling and upcycling in sculpture. In the third part of the thesis, my personal productions produced within the scope of recycling and upcycling in sculpture are discussed. These problems that human beings, who see nature as an unlimited resource, have begun to encounter, affect people from all segments of society. Ecological problems, which have become a common problem, have also caused some changes in the art environment. This ecological process, which at first only changed the materials, production methods and exhibition areas of art, later became an issue and a philosophy of life that some artists could not stay away from. The aim of this thesis is to show how artists, who have turned ecological problems and their solutions into a philosophy of life, use their artistic productions as a means of improving society and raising awareness.