Elektrik dağıtım sistemlerinde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanımı
Gis applications in electricity distribution system
- Tez No: 85850
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ELEKTRİK DAĞITIM SİSTEMİNDE GIS UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Tuncay KÜÇÜKPEHLİVAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu tezde, Elektrik Dağıtım Sistemlerinde Planlama ve İşletme aşamasında karşılaşılan problemlerin, yeni bir teknoloji olan Coğrafi Bilgi Sistemleri yaklaşımı incelenmiştir. Örnek olarak seçilen iki ayrı pilot bölgede planlama ve işletmeye yönelik olarak Elektrik Dağıtım sisteminin modellenmesi, veritabanı tasarımı yapılmış ve son kullanıcıya yönelik olarak araçlar geliştirilmiştir. Şebekeye ait haritaların sayısal olarak GIS ortamında üretilmesi ile planlama ve işletme sırasında kullanılacak olan çıktı üretme araçları geliştirilmiş. Analizlerin yapılabilmesi için yöntemler ve veriyapıları önerilmiştir. SCADA ve Abone Bilgi Sistemi ile entegrasyonlar için metodlar önerilmiş ve yazılımlar geliştirilmiştir. Elektriksel hesaplamaların ve raporların yine bu sayısal haritların kullanılması ile yapılabileceğini gösteren uygulamalar geliştirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6080207 Coğrafi Bilgi Sistemleri, Elektrik Dağıtım Sistemleri 101 Prof. Dr. Sezai Dinçer.
Özet (Çeviri)
GIS APPLICATIONS IN ELECTRICITY DISTRIBUTION SYSTEM (M.Sc Thesis) Tuncay KÜÇÜKPEHLİVAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this thesis, problems of electricity distribution system at the stage of planning and operations are investigated and considered with the approach of new technology Geographic Information System. Electricity System model is constructed and end user software tools are developed for the selected two pilot areas. Especially, production of the digital maps of distribution system in GIS environment and the automatic map generation tools are developed. Methodology and datastructure's are suggested to achieve electrical analysis. Considering SCADA and Customer Information System integrations with GIS, methodologies are suggested and softwares are developed. Applications are developed to validate electrical analysis calculations and report generations can be done with the help of these digital distribution network map. Science code : 6080207 Key Words : Geographic Information System, Electricity Distribution System Page Number: 101 Supervisor : Prof. Dr. Sezai Dinçer.