Optik fiberlerde nonlineerlik ve dispersiyonun ışık propogasyonuna etkisi ve soliton sistemlere giriş
The Effects of dispersion and nonlinearity on light propagation in optical fibers and introduction to soliton systems
- Tez No: 85854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Haberleşme alanında her gün yeni bir boyutun ortaya çıkması, iletişim imkanlarının sonuna kadar kullanılması arzusu, mevcut iletişim hatlarında hızla artan bir trafik akışını da beraberinde getirmiştir. İletişim sistemlerini daha hızlı hale getirmek ve bilgiyi taşıyan iletim kanallarının kapasitesini artırmak için araştırmalar devam etmektedir. İletişimde kullanılan klasik metotlara ek olarak fiber optik kabloların geliştirilmesi komünikasyonda yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu çalışmanın amacı; çalışma dalgaboyunu ve fiber parametrelerini, dispersiyonu minimize edecek şekilde seçerek, fiber optik kabloların verimini artırmaktır. Ancak lineer ortamda dispersiyon sıfırlanamaz. Bunun yanında nonlineer ortamın ışık propagasyonuna etkisi dispersiyonu kompanze etmek için kullanılabilir. Bu konu, fiber optikte soliton kavramı olarak geçer. Schrödinger eşitliğinin çözümü uygun fiber parametrelerinin seçimini sağlar. Bu çalışmada Schrödinger eşitliği MATLAB programı kullanılarak çözülmüş ve fiber parametrelerinin ışık propagasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler Dispersiyon, optik pals, soliton, Schrödinger, fiberoptik.
Özet (Çeviri)
Because of fast development and new technologies, the demand for communication has tremendously increased during last decades. Therefore a lot of researchers have been concentrated on either increasing the capacity or efficiency of communication systems. In addition to the classical methods of communication, fiber optic cables have revolutionized the communication systems. The aim of this study is to improve the efficiency of fiber optic cables by minimizing dispersion through the appropriate selection of fiber parameters and operation wavelength region. It is not possible to reduce the dispersion to zero, completely in linear systems. But it can be compensated by the effect of nonlinear medium on the light propagation. This type of research is subject of the area called soliton. The solution of Schrödinger equation provides appropriate selection of fiber parameters for light propagation in dispersive and nonlinear media. In this study this equation has been solved by numerical methods and the effect of fiber parameters on light propagation has been investigated. Key Words : Dispersiyon, optik pals, soliton, Schrödinger, fiberoptik.