Application of statistical quality control methods in production processes
İstatistiksel kalite kontrol yöntemlerinin üretim süreçlerinde uygulaması
- Tez No: 138805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ALPAYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI ÖZET Deney tasarımı deneylerin planlanması için verimli bir yöntemdir. Bunun için veriler, geçerli ve objektif sonuçlar elde edebilmek için toplanarak analiz edilir. Deney tasarımı, kalite kontrol çalışmalarında, sûrece ait kalite karakteristikleri üzerinde etkili anahtar değişkenlerin bulunmasında son derece yardımcı bir yöntemdir. Çok etkenli deney tasarımı başlıca önemli deney tasarım yöntemlerinden bir tanesidir. Çok etkenli deney tasarımlarında faktörler faktör seviyelerinin farklı kombinasyonlarını oluşturacak şekilde birlikte incelenir. Bu çalışmada, aktif fırın mayası için beyazlık indeksi olarak ölçülen 'W skorları üzerinde etkili faktör veya faktörlerin belirlenmesi amacıyla iki faktörlü çok etkenli deney tasarımının istatistiksel temelleri incelenmiştir. Rutubet, fermantasyon gücü ve mikrobiyolojik özelliklerin yanısıra; renk, aktif fırın mayası için önemli bir kalite karakteristiği haline gelmiştir. Aktif fırın mayası genellikle çoklu fermantasyon aşamalarım içeren bir süreçte üretilir. Maya sonuncu fermantörden sonra kullanıma uygun şekle dönüştürülür. Sonuncu fermantörün ardından tuzlama ve su ile yıkama süreçleri yer alır. Aktif fırın mayasının tuzlanması sırasında kullanılan tuz seviyesi ve tuzlanan mayanın döner filtrede yıkanması sırasında kullanılan su seviyesinin maya rengini belirlemede etkili birer faktör olabilecekleri düşünülmüştür. Bu etkenlerin her birinin birer faktör olarak yer aldığı iki faktörlü iki seviyeli çok etkenli deneyin tasarlanması uygun bulunmuştur. Tasarlanan deney aktif fırın mayası üretim süreci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan deneyde etkiler 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. İstatistiksel veri analizi için SAS (Statistical Analysis System) paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Design of experiments is an efficient procedure for planning experiments so that the data obtained can be analyzed to yield valid and objective conclusions. In quality control applications, design of experiment is extremely helpful in discovering the key variables influencing the quality characteristics of interest in the process. The one of the important major type design of experiment is the factorial design. la factorial designs, factors are varied together in such a way that combinations of the factor levels are investigated. In this study, statistical principles of two-factor factorial design was studied in order to determine the effective factor or factors on W score which are measured as index of whiteness of active bakery's yeast. The color of the active bakery's yeast becomes an important quality characteristic for quality besides moisture, power of fermentation and microbiological features. The active bakery's yeast is usually produced in multiple stage of fermentation process. The yeast is returned to health from the final fermentor. After final fermantor washing out and salination process take a place. It was thought that the level of salt used during the salination of the yeast and the level of water used during the washing out of the salted yeast in the rotary vacuum filter would be effective factors in determining the active bakery's yeast color. It was thought that it would be appropriate for two-factor two-level factorial design in which each of these elements would be taken as factors. And than this experiment was conducted on active bakery's yeast production process. In the experiment designed in this way, effects were evaluated at the 0.05 significance level. SAS (Statistical Analysis System) program was used in statistical data analysis of the experiment.