Nedensel modeller
Causal models
  1. Tez No: 85878
  2. Yazar: HÜLYA PEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ORAL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
NEDENSEL MODELLER (Yüksek Lisans Tezi) Hülya PEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1999 ÖZET Regresyon analizinde, amaçlardan biri, bağımlı değişken ile bağımsız değişken(ler) arasındaki ilişkinin ortaya çıkartılmasıdır. Nedensel modellerde uygulanan path analizinin bir amacı ise, bağımsız değişken(ler)in bağımlı değişken(ler) üzerindeki toplam etkilerinin ne kadarının dolaylı yoldan, ne kadarının dolaysız yoldan olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, path analizine bir giriş yapılmıştır ve path analizi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, path analizi ile ilgili temel tanımlar, path diyagramı, path katsayıları ve hesaplanması, bazı özel path modelleri ve gözlenen korelasyonların ayrıştırılması konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, birinci ve ikinci bölümde ele alınan konuların daha iyi anlaşılması amacıyla bir uygulama çalışması yapılmıştır. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Nedensel model, path katsayısı, toplam etki, dolaylı etki, dolaysız etki, yapısal denklem, ayrıştırma. Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Semra ORAL ERBAŞ
Özet (Çeviri)
CAUSAL MODELS (M. Sc. Thesis) Hülya PEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY (July 1999) ABSTRACT One of the aims of the regression analysis is to expose the relationship between dependent and independent variables. While the path analysis which has practiced in causal models puts forth how much of total effects of independent variable(s) on dependent variable(s) emerges from an indirect or direct way. In the first part of this study, an introduction to the path analysis was presented and general information on path analysis was given. In the second part, basic concepts about path analysis, path diagram, path coefficients and calculation, some special path models and decomposition of observed correlations were taken into consideration. In the third part, in order to clarify the subjects presented in the first and second parts an applied study was conducted. Science Code : 406.02.01 Key Words : Causal model, path coefficient, total effect, indirect effect, direct effect, causal equation, decomposition. Page Number : 65 Adviser : Doç. Dr. Semra ORAL ERBAŞ