Sürdürülebilir bir gelecek için yeşil muhasebe
Green accounting for a sustainable future
  1. Tez No: 858823
  2. Yazar: ZEYNEP SENA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanayi Devrimi sonrası teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hıza ulaşması, bununla birlikte dünya nüfusunun da hızla artması ve toplumların aşırı tüketime yönlendirilmesi gibi sebeplerin sonucunda çevresel sorunlar da ortaya çıkmış ve süreç içerisinde artış göstermiştir. Ortaya çıkan ekolojik sorunlar canlı yaşamını ve ekonomik sistemlerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Küresel çaptaki bu sorun karşısında önlem amaçlı idari ve yasal bazı düzenlemeler yapılmış, bunun paralelinde bilinçli insanların da hükümetlerden ve işletmelerden beklentileri doğal olarak değişime uğramıştır. Bu değişim sürecinde hükümetler, düzenleme ve denetleme fonksiyonları doğrultusunda çevreye duyarlı politikalar geliştirmek ve bu politikalara uyumun denetlenmesinden sorumludur. Değişime ve devlet politikalarına uyum sağlayamayan işletmeler uzun vadede pazar paylarında azalma, ek vergiler gibi finansal yaptırımlarla karşılaşabilmektedir. Öte yandan artan rekabet koşullarının etkisi göz önüne alındığı zaman“sürdürülebilirlik”ilkelerinin uygulanması işletmelerin çıkarları için olumlu sonuçlara sebep olacaktır. Bunların sonucunda işletmelerin“sürdürülebilirlik”ve“yeşil ekonomi”kavramlarına verdiği önem sürekli artmaktadır. Çevresel sistemlerin yol açtığı sorunların giderilebilmesi adına işletmeler tüm üretim sürecindeki faaliyetlerinden ve ürün yaşam ömrünün dolmasından sonra ürünün geri dönüştürülmesinden sorumlu tutulmaktadır.“Yeşil muhasebe”kavramı tüm bu süreçlerdeki harcama, yatırım ve bazen cezaların ayrı bir kalem olarak takip edilebilmesini, ürün maliyetinin daha kapsamlı ve doğru hesaplanabilmesini ve mali olarak raporlanabilmesini sağlamak amacıyla geleneksel muhasebeye alternatif olarak geliştirilmektedir. Bu çalışmada işletmenin ayrılmaz bir parçası olan muhasebe açısından“yeşil”kavramı incelenerek muhasebe eğitimi alan öğrencilerin konu hakkındaki bilgi ve algı düzeylerini tespit etmek amacıyla düzenlenen anket çalışmasının analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems have also emerged and increased in the process as a result of reasons such as technological developments reaching a dizzying speed after the Industrial Revolution, the rapid increase in the world population, and the direction of societies towards excessive consumption. The resulting ecological problems negatively affect living life and our economic systems. Some administrative and legal regulations have been made as a precaution against this global problem, and in parallel with this, conscious people's expectations from governments and businesses have naturally changed. In this process of change, governments are responsible for developing environmentally friendly policies and monitoring compliance with these policies in line with their regulatory and supervision functions. Businesses that cannot adapt to change and government policies may face financial sanctions such as a decrease in market shares and additional taxes in the long term. On the other hand, considering the impact of increasing competitive conditions, the application of“sustainability”principles will lead to positive results for the interests of businesses. As a result, the importance that businesses attach to the concepts of“sustainability”and“green economy”is constantly increasing. To eliminate the problems caused by environmental systems, businesses are held responsible for their activities throughout the entire production process and the recycling of the product after the end of its life. The concept of“green accounting”is being developed as an alternative to traditional accounting to ensure that expenses, investments, and sometimes penalties in all these processes can be tracked as a separate item, and the product cost can be calculated and reported financially more comprehensively. In this study, the concept of“green”in terms of accounting, which is an integral part of the business, was examined and the survey study was done to determine the knowledge and perception levels of accounting students on the subject.