Polipirol'ün sentezi, karakterizasyonu ve elektroreolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterisation and investigation of electrorheological properties of polypyrrole
- Tez No: 85889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
POLİPİROL'ÜN SENTEZİ, KARAKTERIZASYONU VE ELEKTROREOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Deniz ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1999 ÖZET Bu çalışmada polipirol (PPy) katyonik zincir polimerleşmesi yöntemi ile sentezlendi. Sentezlenen polimer, Element analizi, FTIR spektroskopisi, SEM analizi, Gouy terazisi ile magnetik suseptibilite ölçümü, dört nokta iletkenlik ölçümü ile karakterize edildi. Magnetik suseptibilite ölçümü ile polimerin bipolaron yapıda iletkenlik mekanizmasına sahip olduğu bulundu. Tanecik büyüklüğü ölçümleri ile PPy'nin tanecik büyüklüğü 3// m olarak ölçüldü. Bu polimerin silikon, mineral yağ, trioktiltrimellilat, (TOTM), di oktilftalat, (DOP), ve marlotherm içerisinde çeşitli derişimlerde (%5-20 m/m) süspansiyonları hazırlandı. Bu süspansiyonların elektroreolojik, (ER), özellikleri çeşitli elektrik alan kuvveti, (E:0-1kV/mm), kayma hızı, (/:0,1-20s~ ve kayma gerilimlerinde, (r), araştırıldı. ER aktiviteye sıcaklık ve promoter etkisi incelendi. Polipirol'ün trioktiltrimellilat içerisinde %12,5 (m/m) derişimdeki süspansiyonunun maksimum ER aktivite gösterdiği gözlendi. Aşırı kayma geriliminin parçacık derişimi ve elektrik alan kuvvetindeki artış ile arttığı bulundu. Viskozitenin kayma hızındaki artış ile azaldığı, optimum derişime (%12,5 m/m) kadar artan derişimle arttığı ve bu derişimden sonraazaldığı gözlendi. Bu sonuçlardan, PPy'nin kayma incelmesi türünden bir visko-elastik davranış gösterdiği tespit edildi. ER aktivitenin sıcaklık ve promoter etkisi ile değişmediği ve PPy süspansiyonlarının kuru bir ER akışkan olduğu sonucuna varıldı. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405 Polipirol, İletken polimerler, Elektroreolojik akışkanlar 104 Doç. Dr. Halil İBRAHİM ÜNAL
Özet (Çeviri)
Ill SYNTHESIS, CHARACTERISATION AND INVESTIGATION OF ELECTRORHEOLOGICAL PROPERTIES OF POLYPYRROLE (M.Sc.Thesis) Deniz ŞAHİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this study, polypyrrole was synthesised by cationic addition polymerisation. Polymer synthesised was characterized by elemental analysis, FTIR spectroscopy, Scanning Electron Microscopy, (SEM), magnetic susceptibility measurements with Gouy Balance, four probe conductivity measurements. From magnetic susceptibility measurements, it was found that the polymer was of bipolaron conducting mechanism. From the particle size measurements, particle size of PPy was determined as 3 urn. Suspensions of this polymer were prepared in silicone oil, mineral oil, trioctyltrimellilate, (TOTM), dioctylphthalate, (DOP), and marlotherm at a series of concentrations (5%-%20 m/m). ER properties of these suspensions were investigated under various d.c. electric field, (E: 0-1kV/mm), shear rate,(;/: 0.1-20 s"1) and shear stress (r). Effects of temperature and promoter onto ER activity were also studied. The suspensions of PPy prepared in TOTM was shown the highest ER activity at 12.5 % (m/m) concentration. Excess shear stress was found to increase with increasing suspension concentration and electric field strength. It was observed that viscosity was decreased with increasing shear rate. The viscosity was observed to increase with increasingIV concentration up to the 12.5 % (m/m) optimum concentration and then decreased. From this observations, it was concluded that, PPy suspensions were- shown a shear-thinning visco-elastic behaviour. ER activity of PPy suspensions was kept constant with changing temperature and addition of promoter, and classified as dry-ER fluid. Science code Key Words Number of Pages Supervisor :405 : Polypyrrole, Conductive polymers, Electrorheological fluids. : 104 : Assoc. Prof Dr. Halil İbrahim ÜNAL