Giyilebilir meme simülatörü kullanılarak gebelere ve eşlerine verilen emzirme eğitiminin algılanan eş desteği, emzirme öz yeterliliği ve emzirme durumuna etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of breastfeeding education given to pregnant women and their spouses using a wearable breast simulator, on perceived spousal support, breastfeeding self- efficacy, and breastfeeding status
  1. Tez No: 942844
  2. Yazar: RASİME YILDIRIM DÜĞEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, emzirme deneyimi olmayan gebelere ve eşlerine doğum öncesi dönemde giyilebilir meme simülatörü kullanılarak verilen emzirme eğitimi programının, doğum sonrası dönemde algılanan eş desteği, emzirme öz-yeterliliği ve babaların emzirmeye etkisinin belirlenmesi amacıyla, paralel grup, yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kırşehir'de özel bir kadın doğum kliniğinden hizmet alan gebeler ve eşleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 25'i girişim, 26'sı kontrol grubunda olmak üzere toplam 51 çift oluşturmuştur. Girişim grubunda yer alan çiftlere tanıtıcı form uygulandıktan sonra, araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan emzirme eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan çiftlere tanıtıcı bilgi formu uygulanmış, klinikte aldıkları hizmet dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Girişim grubuna uygulanan emzirme programının teorik kısmı 25'şer dakikalık iki oturum şeklinde yapılmıştır. Ardından çiftlere ayrı ayrı meme simülatörü giydirilerek uygulamalı eğitim kapsamında yer alan konular açıklanmış ve hatasız yapıncaya kadar tekrarlı uygulamalarına olanak sağlanmıştır. Her iki grupta yer alan çiftlerden, doğumun gerçekleştiğini araştırmacıya haber vermeleri istenmiştir. Doğum sonrası veriler; Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteği Ölçeği (ELSKAEDÖ), Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa formu (EÖÖ), Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği (BEEÖ) kullanılarak toplanmıştır. ELSKAEDÖ kadınlara, ilk uygulaması hastanede doğum sonu 1-3. günlerden birisinde, ikinci uygulaması doğum sonu birinci hafta sonunda evlerinde yapılmıştır. EÖÖ kadınlara, BEEÖ babalara ilk uygulaması doğum sonu birinci haftada, ikinci uygulaması doğum sonu altıncı hafta sonunda evlerinde yapılmıştır. Veriler, SPSS 26.0 programında depolanmış, istatistiksel analizlerde Ki-kare testi, Student t testi, Independent Sample-t test, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U testi ve Cohen's d etki büyüklüğü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a parallel group, quasi-experimental study to determine the effect of breastfeeding education program given to pregnant women with no breastfeeding experience and their partners using a wearable breast simulator in the prenatal period on perceived partner support, breastfeeding self-efficacy and fathers' breastfeeding in the postpartum period. The sample of the study consisted of pregnant women and their spouses who received services from a private obstetrics clinic in Kırşehir. The sample consisted of 51 couples, 25 in the intervention group and 26 in the control group. After the introductory form was applied to the couples in the intervention group, the breastfeeding education program developed by the researchers was applied. Couples in the control group were administered an introductory information form, and no application was made except for the service they received in the clinic. The theoretical part of the breastfeeding program applied to the intervention group was conducted in two sessions of 25 minutes each. Then, the couples were individually dressed in breast simulators and the topics included in the practical training were explained and they were allowed to practice repeatedly until they made no mistakes. Couples in both groups were asked to inform the researcher about the birth. Postnatal data were collected using the Perceived Spousal Support among Women in Early Postpartum Period Scale (PSSAWEPP), the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form (BSES-SF), and the Partner Breastfeeding Influence Scale (PBIS). The first application of PSSAWEPP was made to women in the hospital on the 1st-3rd postpartum day, and the second application was made at home at the end of the first postpartum week. The first application of BSES-SF to women and PBIS to fathers was made in their homes in the first week after birth, and the second application was made in their homes at the end of the sixth week after birth. The data were stored in SPSS 26.0 program, and Chi-square test, Student t test, Independent Sample t test, Wilcoxon Signed Rank Test, Mann Whitney U test and Cohen's d effect size were used in statistical analyses.