Meslek mensuplarının finansal karar ve finansal tutumlarda finansal kaygının etkisi: Davranışsal muhasebe bağlamında bir çalışma
The effect of financial anxiety on professionals' financial decisions and financial attitudes: A study in the context of behavioural accounting
  1. Tez No: 858900
  2. Yazar: ASLI KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CAHİT ÇUKACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bilgi toplumuna geçiş süreci ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler muhasebe bilimini önemli düzeyde etkilemiştir. Bu etki sonucu geleneksel muhasebenin değişimler yaşamasına, muhasebe biliminin farklı alt dallara ayrılmasına ve gelişmesine zemin hazırlamıştır. Muhasebe bilimi artık günümüzde sadece finansal hareketlerin belgelenmesini, kaydedilmesini, sınıflandırılmasını, özetlenmesini ve raporlanmasıyla ilgilenmenin yanı sıra beşeri yönünün de yani insanın davranışsal ve tutumsal değişkenliğini de incelemeye yönelmiştir. Günümüzde yeni bir bilim dalı olarak davranışsal muhasebe bilimini oluşturmuş ve bu bilim ile kişilerin muhasebe olayları karşısında sergiledikleri tutum ve davranışların incelenmesini konu almıştır. Bu çalışmada davranışsal muhasebe çerçevesinde finansal kararların verilmesinde serbest muhasebesi mali müşavirlerin finansal tutumlarının üzerinde finansal kaygının etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Çalışmanın amacı Türkiye genelinde serbest muhasebeci mali müşavirlik (SMMM) mesleğini icra eden SMMM'lerin finansal kararlar verirken, karar süreçlerinde finansal kaygı davranışlara etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye genelinde faaliyette bulunan ve SMMM'lerin mesleğini icra eden bireyler üzerinde muhasebe ve davranış konusunun birlikte incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada 400 SMMM'ye ulaşılarak gerekli veriler elde edilmiş, toplanan veriler analiz edilerek çıkan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of transition to the information society and developments in information technologies have significantly affected the science of accounting. As a result of this impact, it paved the way for traditional accounting to undergo changes and accounting science to be divided into different sub-branches and to develop. Accounting science has now turned to examine not only the documentation, recording, classification, summarization and reporting of financial transactions, but also the human aspect, that is, the behavioral and attitudinal variability of the human being. Nowadays, behavioural accounting science has been established as a new branch of science, and with this science, the attitudes and behaviours exhibited by individuals in the face of accounting events are examined. In this study, it is planned to examine the effect of financial anxiety on the financial attitudes of CPA in making financial decisions within the framework of behavioral accounting. The aim of the study is to examine the effect of financial anxiety on the behaviours of CPAs who perform the CPA profession throughout Turkey while making financial decisions. It has been tried to examine together the subject of accounting and behavior on individuals who are active in Turkey and perform the profession of CPA. In this study, necessary data were obtained by reaching 400 CPA, the collected data were analyzed and the results were interpreted.