ssaE geninin Salmonella typhimurium'da biyofilm oluşumu üzerine etkisi
Effect of ssaE gene on biofilm formation in Salmonella typhimurium
  1. Tez No: 859089
  2. Yazar: EZGİ KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Salmonella'da, Salmonella Patojenite Adası II lokusunda (SPA-II) yer alan ve tip III salgı sisteminde (T3SS) etkinlik gösteren bir şaperon proteini kodlayan ssaE geninin biyofilm oluşumu üzerine etkinliği araştırılmıştır. S. Typhimurium doğal suşu ve ssaE geni silinmiş mutantı ile yürütülen karşılaştırmalı morfotipik, fizyolojik ve genetik testler sonucunda, ssaE geninin Salmonella biyofilminin tutunması ve olgunlaşmasında etkinlik gösterdiği, ayrıca spiC, adrA, csgD, hilA ve invA gibi Salmonella virülansında etkin regülatör ve efektör proteinleri kodlayan genlerin ifadelerini düzenlediği belirlenmiştir. Biyofilmlerin yapısal elemanları esas alınarak yürütülen fizyolojik ve morfolojik test sonuçları da gen ifadelerinden elde edilen bulguları desteklemiştir. Zira özellikle ssaE geni mutantının oluşturduğu biyofilm yapısında kıvrımlı fimbriya ve selüloz bakımından boyama testleri ile belirlenen düşüşler, gen ifade çalışmalarında curli fimbriya üretiminin pozitif regülatörü olan csgD geni ve selüloz sentezinin pozitif regülatörü olan adrA geni ifadeleri için tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the ssaE gene, which is located in the Salmonella Pathogenicity Island II locus (SPA-II) and encodes a chaperone protein active in the type III secretion system (T3SS), on biofilm formation in Salmonella was investigated. As a result of comparative morphotypic, physiological and genetic tests carried out with the S. Typhimurium wild strain and the ssaE gene deleted mutant, it was determined that the ssaE gene was effective in adhesion and maturation of Salmonella biofilm and modulates the expression of the genes that encode regulator and effector proteins effective in Salmonella virulence such as spiC, adrA, csgD, hilA and invA. Physiological and morphological test results based on the structural elements of biofilms also supported the findings obtained from gene expressions. Especially in the biofilm structure formed by the ssaE gene mutant, decreases in curli fimbriae and cellulose determined by staining tests have been identified in gene expression studies for the expression of the csgD gene, which is the positive regulator of curli fimbriae production, and the adrA gene, which is the positive regulator of cellulose synthesis.