Biri sıcak ve diğeri yalıtılmış soğuk yatay plaka arasındaki mesafenin doğal konfeksiyon ısı transferi üzerindeki etkisinin deneysel olarak araştırılması
An Experimental investigation of effect of separation distance on natural convection heat transfer between a horizontal hot plate and an insulated cold plate
- Tez No: 85913
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
BİRİ SICAK VE DIGERI YALITILMIŞ SOĞUK YATAY PLAKA ARASINDAKİ MESAFENİN, DOĞAL KONVEKSİ YON ISI TRANSFERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Serkan YALÇIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Yapılan bu çalışmada, sonlu ve yatay konumdaki bir levhanın karşısına paralel olarak, bir perdeleme levhası yerleştirilmesiyle, perdelemenin doğal konveksiyon ısı transferi üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler doğal konveksiyon test merkezi adını verdiğimiz bir kabin içinde yapılmıştır. Bakır levha ve ısıtıcıdan meydana gelen alt plaka sistemi, ısı kayıplarını en aza indirmek maksadıyla alt ve yan taraflarından yalıtılmıştır. Aynı şekilde polyamid levhanın seçildiği perdeleme levhasıda, ideal duruma en yakın şekilde arka ve yan taraflardan yalıtılmıştır. Elektronik cihazlardaki parçaların çalışırken ürettikleri ısının uzaklaştırılmasında veya ısı kayıplarının önlenmesinde, bu tür ısı transferi tekniklerinin kullanılması önemlidir. Deneylerde levhalar arası mesafe ve ısıtıcının verdiği enerji miktarı değiştirilmiştir ve deneyler değişik sıcak yüzey-akışkan ortam sıcaklık farkları için tekrarlanmıştır. Sonuç olarak, levhalar arasındaki mesafe değişiminin ısı transferini önemli derecede etkilediği belirlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Doğal konveksiyon, yatay levha, perdeleme 108 Prof.Dr. Nevzat ONUR
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF EFFECT OF SEPARATION DISTANCE ON NATURAL CONVECTION HEAT TRANSFER BETWEEN A HORIZONTAL HOT PLATE AND AN INSULATED COLD PLATE (M. Sc. Thesis) Serkan YALÇIN GAZI UNIVERSITY INSTUTITE OF SCIENCE AND TECHNOLOLOGY December 1999 ABSTRACT In this study, an insulated parallel plate was placed in front of a hot horizontal plate. The effect of separation distance on natural convection heat transfer occurring between the horizontal plates was investigated experimentally. The experiments were carried out in a cabinet called natural convection test center. The lower plate system consisted of a copper plate and a heater which was insulated to minimize the heat losses from the bottom and the sides. The opposite plate made of polyamide material was also isolated. A practical application related to this study is the removal of heat produced from electronic devices. During the experiments, the distance between the plates and energy supplied to the heater were altered. In conclusion, it was determined that the separation distance between the plates affected the natural convection heat transfer occurring between horizontal plates Science Code : 625.04.02 Key Words : Natural convection, horizontal plate, opposite wall Pages : 108 Adviser : Prof. Dr. Nevzat ONUR