Ankara 1. organize sanayi bölgesinde standardizasyon uygulamaları
The Standardization applicat, ons in Ankara 1st. organize industry section
  1. Tez No: 85912
  2. Yazar: H. CEM YAVRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
IV ANKARA 1. ORGANİZASYON SANAYİ BÖLGESİNDE STANDARDİZASYON UYGULAMALARI ( Yüksek Lisans Tezi ) H. Cem YAVRU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1999 ÖZET Bu tez çalışmasında uluslararası pazarlarda geçerli olan standartlar araştırılmış ve yirmi bir maddelik bir anket formu hazırlanarak Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmalara uygulanmıştır. Standardizasyon anketi sonucunda firmaların yarıya yakınının uluslararası pazarlarda gerekli standardizasyonlardan habersiz oldukları ve bu konuda eğitime ihtiyaçları duydukları anlaşılmıştır. Ayrıca anket sonuçları Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne, Ostim KOSGEB ve KÜGEM Müdürlüklerine birer rapor olarak sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.12.01 Pazarlama, Standardizasyon, Organize Sanayi Bölgesi 142 Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
THE STANDARDIZATION APPLICAT,ONS IN ANKARA 1st. Organize INDUSTRY SECTION ( Master Degree ) H. Cem YAVRU GAZİ UNIVERSITY SCIENCE INTUSTUTE JULY 1999 ABSTRACT In this study, the srandars which are valid in the international markets have been searched and the Questionnaire form consisted of twenty one items has been prepared and it has been applied to the firms in Ankara 1st. Organize Industry Section. As the result of this standardizaton Questionnaire, it has been realized that nearly the half of those firms are unaware of the standardizatons which are necessary in the international markets and thes need training about this subject. The results of the guestionnaire have been presented to the head office of Ankara 1st. Organize Industry Section, the head office of Ostim Industry Section, the head office of Ostim KOSGEB and KUGEM as a report. The Science Code :626. 12.01 The Key Words : Marketing, Standardization, Organize Industry Section. The Page Number : 1 42 The Dissertation Director : Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA