Örgütsel stres örgütsel bağlılık ve öğrenilmiş güçlülük ilişkisi üzerine bir araştırma
An investigation of the relationships between organizational stress organizational commitment and learned resourcefulness
- Tez No: 550259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Stres bireylerin her anında karşılaşabileceği duygusal bir gerilimdir. İş ve özel hayatta streste maruz kalmamak neredeyse imkânsızdır. İnsanın, çoğu zamanının iş yerinde geçtiği göz önüne alındığında stresin araştırmalara konu olması kaçınılmazdır. Bireyler, örgütlerde yaşanan eşitsizlik, rol belirsizliği, zaman baskısı, iş yükünün fazla olması gibi nedenlerden dolayı strese maruz kalmaktadır. Örgütlerde yaşanan stres yöneticiler, çalışanlar ve örgütün çıkarları açısından oldukça önem taşımaktadır. Çünkü örgütsel stres; düşük motivasyona, düşük performansa, iş tatminsizliğe, çatışmalara, iletişim zayıflıklarına ve örgütsel bağlılığın zayıflamasına neden olmaktadır. Bireyin örgütte maruz kaldığı stres ile örgütsel bağlılığın zayıflaması, çalışanların işe devamsızlık yapmalarına ve işten ayrılmalarına neden olabilmektedir. Yani örgütsel stresin yaşanması hem bireye hem de örgüte zarar verebilir. Bu noktada stresle baş etmede öğrenilmiş güçlülük becerisi devreye girmektedir. Öğrenilmiş güçlülük, bireylerin stresle karşılaştıklarında devreye soktukları davranışsal ve bilişsel kontrol mekanizmalarının tümü olarak açıklanmaktadır. Örgütsel bağlılığı etkileyen stres kaynaklarıyla baş etmede öğrenilmiş güçlülük becerilerinin geliştirilmesinin fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı; örgütsel stres, örgütsel bağlılık ve öğrenilmiş güçlülük arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaç çerçevesinde Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren üniversitelerde çalışan araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi akademisyenler üzerinde yapılan araştırma sonucunda; örgütsel stresin örgütsel bağlılığı azalttığı görülmüştür. Ayrıca öğrenilmiş güçlülüğün örgütüsel stresi önleme noktasında etkisinin olduğu ve örgtüsel bağlılığı arttırıcı bir etkiye sahip olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress is an emotional tension that individuals may encounter in any moment of their lives. It is almost impossible not to be exposed to stress in either our private or professional lives. Researches are concentrated mainly on organizational stress, considering the fact that people spend most of their time in their workplace. Individuals undergo stress for reasons such as inequality in organizations, role ambiguity, time pressure, workload density etc. Stress encountered in organizations is of capital importance for managers, employees and organization's benefits. Because, organizational stress leads to low motivation, underperformance, lack of job satisfaction, conflicts, communicational deficiencies and fall in organizational commitment. Fall of organizational commitment due to the stress the individual is subject to, may lead to employees' absentee and resignation from the job. At this point, learned resourcefulness gets involved in coping with stress. Learned resourcefulness refers to all behavioral and cognitive control mechanisms that individuals enable when they are object to stress. It is necessary to develop learned resourcefulness skills to deal with stress that effects organizational commitment. Aim of this study is to investigate the relationship between organizational stress, organizational commitment and learned resourcefulness. In this context, the relationship between organizational stress, organizational commitment and learned resourcefulness of research assistants and academics employed in Universities in Black Sea region has been examined; organizational stress has been shown to reduce organizational commitment. In addition, it has been determined that the learned strength has an effect on prevention of organizational stress and it has an effect on increasing the organizational dependence.