Tip 1 diyabetli adölesanların öz saygı ve depresif belirti düzeyleri
Adolescents with type 1 diabetes self-esteem and depressive symptom levels
- Tez No: 859228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma tip 1 diyabetli adölesanların öz saygı ve depresif belirti düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde yapıldı. Araştırmanın evrenini Eylül 2023- Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinin Anadolu Yakasında bulunan 3 eğitim ve araştırma hastanesi çocuk endokrinoloji yan dal polikliniğinde takipli hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise araştırmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden; 13- 18 yaş arasında olan 202 adölesan oluşturdu. Araştırmanın verileri ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (CBSÖ)'', ''Ergen Hızlı Depresif Belirti Envanteri (HDBE-E17- ÖF)'' kullanılarak toplandı. Veriler SPSS for Windows 26.0 paket programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde Cronbach α kat sayısı, t testi, Mann Whitney U ve Korelasyon analizi kullanıldı. Bu araştırmanın sonucunda; tip 1 diyabetli adölesanların öz saygı düzeyleri orta (26.06±7.9), depresif belirti düzeyleri ise hafif (10.73±3.5) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This research, conducted in a descriptive and cross-sectional design, aimed to determine the self-esteem and depressive symptom levels of type 1- diabetes - adolescents. The population of the research consisted of patients followed up in the child endocrinology outpatient clinics of three training and research hospitals located on the Anatolian side of Istanbul between September 2023 and November 2023. The sample of the research included 202 13-18 aged adolescents who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected using the“Personal Information Form,”“Coopersmith Self-Esteem Scale (CSES),”and“Adolescent Rapid Depressive Symptom Inventory (ARDSI-E17-OV).”The data were analyzed by using SPSS for Windows 26.0 package program; and tested by Cronbach's α Coefficient, t-test, Mann-Whitney U, and Correlation Analysis. The results of this research revealed that the self-esteem levels of adolescents with type 1 diabetes were moderate (26.06±7.9), and their depressive symptom levels were mild (10.73±3.5).