Erkek faktörlü infertil çiftlerde 5. gün dondurulmuş çözülmüş embriyolar ile taze embriyoların transferleri sonucu gebelik oranlarının karşılaştırılması
Comparison of pregnancy rates as a result of transfer of 5th day frozen thawed embriyos and fresh embryos in couples with infertile male problems
  1. Tez No: 859393
  2. Yazar: NESRİN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnfertilite günümüzde üreme çağındaki çiftlerin %15'ini etkilemektedir. Bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama durumu olarak tanımlanır. İnfertilitenin %30-40 erkeğe bağlı nedenlerden, %40-50 kadına bağlı nedenlerden kaynaklı olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, erkek faktörlü infertil vakalarda, 5. gün embriyoları dondurulmuş-çözülmüş embriyo transferi yapılmış olanlarla, 5. gün taze embriyo transferi yapılanların gebelik oranlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışma kriterlerine uyan, 5. gün embriyo transferi yapılmış 803 vaka çalışmanın örneklemini oluşturdu. Vakalar taze embriyo transferi yapılanlar ve dondurulmuş- çözülmüş embriyo transferi yapılanlar olarak iki gruba ayrıldı. Dondurulmuş-çözülmüş embriyo transferi yapılanların oranı %62 (n=498), taze embriyo transferi yapılanların oranı %38 (n=305) bulundu. Tüm vakaların %68,1'inde (n=547) gebelik pozitif, %31,9'unda (n=256) gebeliği negatifti. İki grup arasında olguların yaş ortalaması açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Infertility affects 15% of couples of reproductive age today. It is defined as the inability to conceive after one year of unprotected intercourse. It has been observed that 30-40% of infertility is due to male factors and 40-50% is due to female factors. The aim of this study is to compare the pregnancy rates of male factor infertility cases, those whose embryos were transferred frozen-thawed on day 5, and those whose embryos were transferred fresh on day 5. A total of 803 cases that met the study criteria and underwent embryo transfer on day 5 constituted the study sample. The cases were divided into two groups: those who underwent fresh embryo transfer and those who underwent frozen-thawed embryo transfer. The rate of frozen-thawed embryo transfer was 62% (n=498), and the rate of fresh embryo transfer was 38% (n=305). Pregnancy was positive in 68.1% (n=547) of all cases and pregnancy was negative in 31.9% (n=256). There was no statistically significant difference in the mean age of the cases between the two groups (p>0.05).