Determination of serum and urinary clusterin levels in cats with renal failure
Böbrek yetmezliği olan kedilerde serum ve idrar clusterin düzeylerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 779040
  2. Yazar: ALFATIH MOHAMMED AHMED ABOZAID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, üriner sistem problemi olan ve özellikle akut ya da kronik seyirli böbrek hastalığı olan kedilerde Clusterin seviyelerini belirlemek ve ilgili parametrenin böbrek hastalığına duyarlı bir biyobelirteç olup olmadığını araştırmak için yapılmıştır. Kedilerin kronik böbrek yetmezliği (KBY), akut böbrek yetmezliği (ABY), alt üriner sistem hastalıklarında Clusterin'in kan ve idrar düzeylerinin etkilenebileceği düşünülmüştür. Clusterin parametresinin farklı olgularda düzeylerindeki varyasyonların yanı sıra, klinik, biyokimyasal, üriner, ultrasonografik ve bazı kan parametleri ile olan korelasyonları da incelenmiştir. Bu amaçla çalışma ve kontrol grubunu içeren kediler araştırmanın hayvan materyalini oluşturdu. Çalışma grubunda, Erciyes Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen çeşitli ırklardan kronik böbrek yetmezliği (n=10), akut böbrek yetmezliği (n=7), alt üriner sistem hastalığı (n=8), akut böbrek yetmezliği ile birlikte alt üriner sistem hastalığı (n=12), kronik böbrek yetmezliği ile birlikte alt üriner sistem hastalığı (n=9), olan toplam 46 kediden kan örnekleri alındı. Ayrıca farklı 23 adet kediden idrar örnekleri toplandı. Kontrol grubu örnekleri ise aynı merkeze genel sağlık kontrolü amacıyla getirilen 10 adet sağlıklı kediden alındı. Hasta ve kontrol gruplarından alınan serum ve idrar örnekleri yarışmalı ELISA yöntemi ile analiz edildi. Ortalama serum Clusterin düzeyinin tüm hasta kedilerde 42.87 µg/ml (34.51-57.17), sağlıklı kedilerde 36.42 µg/ml (29.08-48.39) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, the aim of this thesis study was to determine the Clusterin levels in cats with urinary system problems and especially with acute or chronic kidney disease and to investigate whether the relevant parameter is a sensitive biomarker for kidney disease and It is thought that blood and urine levels of Clusterin may be affected in cats with chronic renal failure (CKD), acute kidney failure (ARF) and lower urinary system diseases. In addition to the variations in the levels of the Clusterin parameter in different cases, its correlations with clinical, biochemical, urinary, ultrasonographic and some blood parameters were also investigated. For this purpose, cats including the study and control groups formed the animal material of the research. In the study group, blood samples from a total of 46 cats with chronic renal failure (n=10), acute kidney failure (n=7), lower urinary system disease (n=8), lower urinary tract disease with chronic renal failure (n = 9), lower urinary tract disease with acute renal failure (n=12) from various breeds brought to Erciyes University Training and Research Hospital. Urine samples from 23 different cats' group were also collected. Control group samples were also taken from 10 healthy cats brought to the same center for general health control. Serum and urine samples obtained from the patients and control groups were analyzed by the competitive ELISA method. The mean serum Clusterin level was found to be 42.87 µg/ml (34.51±57.17) in all sick cats and 36.42 µg/ml (29.08.±48.39) in healthy cats.