Kombine spinal-epidural anestezi altında alt ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda dexmedetomidin ve ketaminin oksidatif stres belirteçleri üzerine olan etkilerinin randomize, çift kör karşılaştırılması
Randomized, double-blind comparison of the effects of dexmedetomidine and ketamine on oxidative stress markers in patients undergoing lower extremity surgery under combined spinal-epidural anesthesia
- Tez No: 859432
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, alt ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda cerrahi süresince intravenöz (iv) uygulanan deksmedetomidin ve ketaminin serum Malondialdehit (MDA) ve Hem Oksijenaz-1 (HO-1) seviyeleri üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kombine spinal epidural anestezi (KSEA) altında alt ekstremite ameliyatı planlanmış, 18-65 yaş arası, 90 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak üç gruba (n=30, her bir grup için) ayrıldı: Grup 1: Operasyon süresince izotonik 10 cc/saat iv infüzyon verilen hastalar. Grup 2: Deksmedetomidin 0.1 μg/kg iv bolus ve ardından operasyon süresince 0.2 μg/kg /saat iv infüzyon verilen hastalar. Grup 3: Ketamin 0.2 mg/kg iv bolus ve ardından operasyon süresince 0.1 mg/kg/saat iv infüzyon verilen hastalar. Hastalardan preoperatif, operasyon başlangıcından sonra 2. ve 24. saatlerde alınan serum örneklerinde MDA, HO-1, C Reaktif Protein (CRP), biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin seviyeleri ölçüldü. Ayrıca hastaların ameliyat süresince hemodinamik parametreleri, postoperatif Vizual Analog Skala (VAS) skorları kaydedildi. Bulgular: Operasyon başlangıcından sonra 2. ve 24. saatteki serum MDA düzeyleri Grup II ve Grup III'te Grup I'e göre istatistiksel anlamlı olarak daha düşük bulundu (p0.05). Sonuç: Bu çalışmada deksmedetomidin ve ketaminin oksidatif stresin göstergesi olan serum MDA ve antioksidan sistemin belirteci olan serum HO-1 düzeylerine olan etkileri benzer bulundu. Uygun vakalarda her iki ajanda sedatif ve anksiyolitik olarak cerrahi ve anesteziye bağlı oluşan nöroendokrin yanıtları azaltmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effects of intravenous (iv) administration of dexmedetomidine and ketamine on serum Malondialdehyde (MDA) and Heme Oxygenase-1 (HO-1) levels in patients undergoing lower extremity surgery. Methods: Ninety patients aged 18-65 years, who were scheduled for lower extremity surgery under combined spinal epidural anesthesia (CSEA) were included in the study. The patients were randomly divided into three groups (n=30, for each group): Group 1: Patients who were given isotonic 10 cc/hour iv infusion during the operation. Group 2: Patients given an iv bolus of dexmedetomidine 0.1 μg/kg followed by an iv infusion of 0.2 μg/kg/hour throughout the operation. Group 3: Patients given ketamine 0.2 mg/kg iv bolus followed by 0.1 mg/kg/hour iv infusion throughout the operation. Patients' preoperative, 2nd, and 24th-hour post-operation serum samples were collected to measure the levels of MDA, HO-1, C-Reactive Protein (CRP), as well as biochemical and hematological parameters. In addition, hemodynamics parameters and postoperative Visual Analogue Scale (VAS) scores of the patients were recorded during the operation. Results: The serum levels of MDA at 2nd and 24th hours after the operation were found to be significantly lower in Group II and Group III compared to Group I (p0.05). Conclusion: In this study, the effects of dexmedetomidine and ketamine on serum MDA, which is an indicator of oxidative stress, and serum HO-1, which is a marker of the antioxidant system, were found to be similar. In appropriate cases, both agents can be used as sedatives and anxiolytics to reduce neuroendocrine responses due to surgery and anesthesia.