Farklı inverter ve optimizör kullanımının fotovoltaik sistemlerin elektrik üretimine etkisinin analizi
Analysis of the using different inverter and optimizer effect of photovoltaic systems electricity production
- Tez No: 859648
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada 3 farklı bölgede bulunan fotovoltaik sistemler PVsyst yazılımı yardımıyla modellenerek simüle edilmiştir. Simülasyon sonuçları ile gerçek elektrik üretim değerleri istatistiksel anlamda karşılaştırılmıştır. Sırasıyla Kağıthane, Alaşehir ve Elmalı fotovoltaik sistemleri için yüzde hata analizleri 0.061, 0.014 ve 0.034 olarak gerçekleşmiştir. Sonrasında PVsyst yazılımı yardımıyla bir santral için farklı inverter ve optimizörler kullanılarak sistem elektrik üretiminde gerçekleşen değişimler hesaplanmıştır. Sırasıyla Optimizör 3, 2 ve 1 için elektrik üretim değerlerinde gerçekleşen artışın 488, 340 ve 335 kWh olduğu belirlenmiştir. Ayrıca inverter 5 ve 6 için, mevcut kullanılan inverterden sırasıyla 248 ve 214 kWh daha fazla elektrik üretiminin gerçekleşmesini sağlamıştır. Tespit edilen değerler ekonomik olarak incelenerek geri ödeme süresi ve otuz yıllık toplam kazanç değerleri hesaplanmıştır. Böylece PVsyst yazılımının gerçek elektrik üretim değerlerine ne kadar yakın sonuçlar verdiği ve inverter ile optimizör kullanımında gerçekleştirilecek seçim işleminin elektrik üretiminde ve ekonomik anlamda etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, photovoltaic systems located in three different regions were modeled and simulated using PVsyst software. The simulation results were statistically compared with the actual electricity production values. The percentage error analyses for the photovoltaic systems in Kağıthane, Alaşehir, and Elmalı were found to be 0.061, 0.014, and 0.034, respectively. Subsequently, changes in system electricity production were calculated using different inverters and optimizers for a solar power plant with the assistance of PVsyst software. The increases in electricity production values for Optimizer 3, 2, and 1 were determined to be 488, 340, and 335 kWh, respectively. Additionally, for Inverter 5 and 6, it was found that they provided 248 and 214 kWh more electricity production, respectively, compared to the currently used inverter. The identified values were economically analyzed to calculate payback period and thirty-year total profit values. Thus, it was determined how close PVsyst software provides results to real electricity production values and the effects of selecting inverters and optimizers on electricity production and economically.