Üniversite sanayi işbirliğine yönelik tarafların beklentilerinin belirlenmesi: Batı Karadeniz Üniversiteler Birliğine yönelik bir değerlendirme
Determinination the expectations of the parties towards university-industry cooperation: An evaluation of the Western Black Sea Universities Cooperation
  1. Tez No: 859652
  2. Yazar: MERVE AKINCI DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, akademisyenlerin ve teknoloji geliştirme bölgelerindeki firmaların işbirliği çalışmalarına katılımlarını inceleyerek, üniversite sanayi işbirliğine yönelik beklentilerini ortaya koymaktır. İşbirliğine yönelik beklentiler; teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet göstermekte olan firmaların ve akademisyenlerin bakış açısıyla ortaya konulmuş ve böylece konuya farklı bir perspektiften bakılması amaçlanmıştır. Ayrıca, çalışmada teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların özelliklerinin de tespit edilmesi amaçlanmıştır. Akademisyenlerin işbirliğine yönelik beklentilerinin belirlenmesinde, dört temel beklenti üzerinden çalışma yürütülmüştür. Bunlar: Akademik Beklentiler, Finansal Beklentiler, Yönetimsel Beklentiler ve Süreç ile İlgili Beklentilerdir. Firmaların üniversite sanayi işbirliğine yönelik beklentilerinin belirlenmesinde de dört temel beklenti bulunmaktadır. Bu beklentiler ise; Üretimle ilgili beklentiler, Finansal Beklentiler, Yönetimsel Beklentiler ve Süreç ile İlgili Beklentiler şeklindedir. Çalışma,“Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği”kapsamında gerçekleştirilmiştir. Üniversite sanayi işbirliğine yönelik beklentiler: Üniversite Ölçeği ve Firma Ölçeği aracılığıyla tespit edilmiştir. Üniversite ölçeği; İlgili üniversitelerin belirlenen bölümlerinde görev yapmakta olan, toplam 497 akademisyen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Firma ölçeği; Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmalardan 153 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; işbirliğine yönelik beklentiler arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve doğrusal ilişkiler saptanmıştır. Firmaların ve akademisyenlerin sahip oldukları süreç ile ilgili beklentiler, işbirliği geliştirme çabalarının sonucunu etkilemektedir. Firmaların üretimle ilgili beklentileri, yönetim ile ilgili beklentilerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordamaktadır. Süreç ile ilgili beklentileri ise, yönetimle ile ilgili beklentilerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordamaktadır. Ancak üretimle ilgili beklentiler-süreç ile ilgili beklentiler etkileşiminin yönetimle ilgili beklentiler üzerinde etkili olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to reveal the expectations of university-industry collaboration by examining the participation of academicians and Firms' in technology development regions in cooperation studies. Expectations for collaboration; It has been presented from the perspective of Firms' and academicians operating in technology development zones, thus aiming to look at the subject from a different perspective. Additionally, the study aims to identify the characteristics of companies operating in technology development zones. In determining academics' expectations for collaboration, the study has been conducted based on four fundamental expectations: Academic Expectations, Financial Expectations, Managerial Expectations, and Process-Related Expectations. Similarly, there are four key expectations in determining companies' expectations for university-industry collaboration: Production-Related Expectations, Financial Expectations, Managerial Expectations, and Process-Related Expectations. The study was conducted within the scope of the“Western Black Sea Universities Union.”Expectations for university-industry collaboration were identified through the University Scale and Company Scale. The University Scale was conducted on a total of 497 academics working in the designated departments of relevant universities. The Company Scale was conducted with 153 participants from companies operating in technology development zones. As a result of the statistical analysis, Statistically significant positive and linear relationships were determined between expectations for cooperation. The expectations of companies and academics regarding the process affect the outcome of cooperation development efforts. Firms' production-related expectations predict their management expectations at a statistically significant level. Their expectations about the process predict their expectations about the management at a statistically significant level. However, it has been observed that the interaction between production-related expectations and process-related expectations has no effect on management-related expectations.