Primer hiperparatiroidide paratiroidektomi sonrası MCP-1 düzeylerindeki değişikliklerin erken ateroskleroz belirteçleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in MCP-1 levels after parathyroidectomy in primary hyperparathyroidism in relation to markers of early atherosclerosis
  1. Tez No: 859826
  2. Yazar: ECE ÖZKAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KORKMAZ, PROF. DR. MUSTAFA KARABACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Primer Hiperparatiroidi (PHPT), poliklinik başvurularında hiperkalseminin en sık nedenidir. PHPT için tek küratif tedavi paratiroidektomidir (PTX). PHPT'de kardiyovasküler mortalitede artış mevcuttur. Kardiyovasküler hastalık varlığını gösteren en önemli göstergelerden biri aterosklerozdur. Bu çalışmada PHPT'de PTX'in ateroskleroz erken belirteçleri (VCAM-1, İCAM-1, arter sertliği, EYK) ve MCP-1 seviyeleri üzerindeki etkisini ve bunların birbirleriyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya kliniğimize başvuran 18-70 yaş arası PHPT tanısı alan 35 kişi ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan sağlıklı 35 kişi alındı. Tüm katılımcıların PTX'den önce ve 6 ay sonra serum örneklerinde serum VCAM-1, İCAM-1 ve MCP-1 seviyeleri enzim-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile ölçüldü ve transtorasik ekokardiyografi yapılarak aort sertliği parametreleri ve epikardiyal yağ doku kalınlığı (EYK) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary Hyperparathyroidism (PHPT) is the third most common endocrine disease and the most common cause of hypercalcemia in outpatient clinic visits. The only curative treatment for PHPT is parathyroidectomy (PTX). PHPT is associated with increased cardiovascular mortality. One of the most important indicators of the presence of cardiovascular disease is atherosclerosis. The aim of this study was to determine the effect of PTX on early markers of atherosclerosis (VCAM-1, ICAM-1, arterial stiffness, EFT) and MCP-1 levels in PHPT and also to evaluate their relationship with each other. Materials and Methods: The study included 35 patients with PHPT aged 18-70 years and 35 healthy subjects without any systemic disease who were admitted to our clinic. Serum VCAM-1, ICAM-1 and MCP-1 levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) in serum samples of all participants before and 6 months after PTX and aortic stiffness parameters and epicardial adipose tissue thickness (EFT) were recorded by transthoracic echocardiography.