İş gören tercihlerinin yerinden, uzaktan ve hibrit çalışma modeli uygulamaları dikkate alınarak yazılım sektöründe yorumlanması.
Interpreting employee preferences in the software industry based on remote, on-site, and hybrid work models
- Tez No: 860022
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmada iş ve çalışma kavramlarının ilk ortaya çıktığı andan itibaren bugün varlığını artık esnek çalışma modelleri gibi alternatif yapılar ile sürdüren çalışma ve çalışma modelleri üzerine inşa edilmiştir. Üzerinde durduğumuz alan bilişim ve içerisindeki yazılım teknolojileri çalışanları olduğu için araştırmanın seyrini, teknoloji ve teknolojinin getirdiği çalışma yöntemleri üzerinden oluşturulmuştur. Bu doğrultuda konuya dair ihtiyaç duyulan araştırmalar yapılmış ve bilgileri toplanmıştır. Metodoloji kısmı için nicel araştırma yöntemi olan anket çalışması ile yazılım teknolojileri işi ile uğraşan iş görenler için çalışma modeli uygulamalarının kariyer ve yaşam etkisi gibi içeriklerini barındıran soruları çevrimiçi olarak Google Forms dokümanında kaydedilmiştir. Yapılan analizler ile çalışma için“Çalışma Modeli Etkisi Ölçeği”ismiyle ölçek ve kariyere etki ve yaşama etki adıyla da alt boyutlar oluşturulmuştur. Demografik bilgiler üzerinden yedi adet hipotez kurulmuştur ve bu hipotezlerin çalışma modelleri ile arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığı yönünde analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ölçeğe ilişkin kapsam geçerlilik analizleri, faktör ve ilişki analizleri ile çalışmanın ölçek alt boyutlarında doğruluğu teyit edilmiştir. Ölçek analizlerinde tanımlayıcı istatistikler ve araştırma soruları bölümünde frekans analizleri yapılmıştır. Hipotezlerin analizinde ise T-Testi, Kruskal Wallis Testi ve LSD Testi uygulamaları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda hipotezlerin çalışma modeline göre anlamlı ve anlamsız olarak farklı türde yorumlanmaya açık sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is built upon the concepts of work and employment, which have evolved since their inception and continue to exist today, now sustained by alternative structures such as flexible work models. Given that the focus of this research is on information technology, specifically the workforce within software technologies, the trajectory of the study has been constructed through technology and the work methods introduced by technology. In this context, the necessary research has been conducted, and information has been gathered. For the methodology section, a quantitative research method was employed through a survey conducted online using Google Forms, encompassing questions related to work model applications for individuals working in software technologies, including content such as the career and life impact. The analyses were performed, and a scale named“Work Model Impact Scale”was created for work, along with sub-dimensions named career impact and life impact. Seven hypotheses were formulated based on demographic information, and analysis studies were conducted to determine whether there is a significant relationship between these hypotheses and work models. Content validity analyses, factor and correlation analyses were conducted to confirm the accuracy of the study's scale sub-dimensions. Descriptive statistics and frequency analyses were performed for scale analyses. For hypothesis analyses, T-Test, Kruskal Wallis Test, and LSD Test applications were utilized. As a result of the study, the hypotheses yielded results that could be interpreted differently, either as significant or insignificant, based on the work model.