Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde teknoloji transfer ofislerinin yeri: KTÜ TTM örneği
Place of technology transfer offices in the framework of university-industry cooperation: Example of KTU TTM
- Tez No: 860102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde teknoloji transfer ofislerinin yeri incelenmiştir. Bu kapsamda Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTÜ TTM)'nin üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde yeri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada teknoloji transfer ofislerinin yapıları, Dünya ve Türkiye'de bulunan TTO'lar ( Teknoloji Transfer Ofisleri) ve KTÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yapısı modüller bazında işleyişi de ele alınarak bilgi sunulmaktadır. Ayrıca bu çalışmada üniversite sanayi iş birliği kavramı ve etki faktörleri, üniversite sanayi iş birliğinin toplumsal, sanayi ve üniversite olarak faydaları, kamunun üniversite sanayi iş birliğine sağladığı destek mekanizmaları ile ilgili bilgilere ulaşılmaktadır. Bu çalışmanın önemi; teknoloji transfer ofislerinin sanayi ile üniversite arasındaki ara yüz rolünün farkındalığı noktasında verilmesi gereken önemi, bu süreçlerde transfer ofislerinden nasıl bir beklenti içinde bulunulduğu ve bu süreçlerde nasıl daha fazla aktif olarak bulunabileceği gibi konular hakkında ışık tutabilecek bir çalışma olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada nitel araştırma tekniğinden yararlanılarak, araştırma deseni olarak“olgubilim'den (fenomenoloji)”faydalanılmıştır. Bu araştırmadaki nitel veriler, araştırmanın ana temasıyla ilgili kişilerle yapılan görüşme tekniğiyle ortaya çıkarılmış ve görüşme yönteminden edinilen verilerin incelenmesi, betimsel içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Bu bakımdan çalışmanın örneklem kısmını konu amacına uygun olması için Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak bulunan, üniversite sanayi iş birliklerinde yer almış ve KTÜ TTM'nin yapı ve işleyişi hakkında bilgisi olan katılımcılar oluşturmuştur. KTÜ TTM'nin üniversite sanayi iş birliklerine katkısı ile ilgili olarak katılımcıların algılayacağı şekilde 8 soru hazırlanmıştır. Toplamda 8 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Bu araştırma kapsamında üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin mevcut durumu değerlendirilmiştir. Bu amaçla çalışma sonucunda teknoloji transfer ofislerinin üniversite sanayi iş birliği bağlamında nasıl konumlanması gerektiği, üniversite sanayi iş birliğine ne düzeyde katkı sağladıkları ve daha fazla nasıl aktif olabilecekleri hakkında bilgi vermektedir. Bu araştırmanın önemine bakıldığında; yeni kurulması planlanan teknoloji transfer ofislerinin üniversite sanayi iş birliğinde dikkat etmesi gereken noktaları, üniversite sanayi iş ortaklıkları süreçlerinde ara yüz rolü, akademisyenlerin üniversite sanayi iş birliklerinde teknoloji transfer ofislerinden beklentileri gibi konularla ilgili aydınlatıcı bir araştırma olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the location of technology transfer offices within the framework of university-industry cooperation was examined. In this context, the place of Karadeniz Technical University Technology Transfer Application and Research Center (KTÜ TTM) within the framework of university-industry cooperation was evaluated. In this study, information is presented by discussing the structures of technology transfer offices, TTOs (Technology Transfer Offices) in the world and in Turkey, and the structure and functioning of KTÜ Technology Transfer Application and Research Center on a module basis. In addition, this study provides information about the concept of university-industry cooperation and its impact factors, the social, industry and university benefits of university-industry cooperation, and the support mechanisms provided by the public to university-industry cooperation. The importance of this study; It is considered as a study that can shed light on issues such as the importance of awareness of the interface role of technology transfer offices between industry and university, what kind of expectations are expected from transfer offices in these processes, and how they can be more actively involved in these processes. In the study, qualitative research technique was used and“phenomenology”was used as the research design. The qualitative data in this research were revealed by the interview technique with people related to the main theme of the research, and the data obtained from the interview method was examined by the descriptive content analysis method. In this regard, the sample part of the study consisted of participants who were faculty members at Karadeniz Technical University, took part in university-industry collaborations and were knowledgeable about the structure and functioning of KTÜ TTM, in order to be suitable for the purpose of the subject. 8 questions were prepared in a way that the participants would perceive, regarding the contribution of KTÜ TTM to University-Industry Collaborations. A total of 8 participants were interviewed. Within the scope of this research, the current situation of Karadeniz Technical University Technology Transfer Application and Research Center was evaluated within the framework of university industry cooperation. For this purpose, the study provides information about how technology transfer offices should be positioned in the context of university industry cooperation, to what extent they contribute to university-industry cooperation, and how they can be more active. Considering the importance of this research; It is considered as an enlightening research on issues such as the points that newly established technology transfer offices should pay attention to in university-industry cooperation, the interface role in university-industry partnership processes, and the expectations of academics from technology transfer offices in university industry cooperation.