Postpartum dönem kadınların doğum sonu destek düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Postpartum support levels and stress coping styles of postpartum women and evaluation of the relationship between them
  1. Tez No: 860130
  2. Yazar: BETÜL SULTAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kadınların hayatını olumsuz etkileyen en önemli sağlık sorunlarının peripartum dönemde meydana geldiği bilinmektedir. Birçok kadın tarafından olumlu algılanmasının yanında postpartum dönem fiziksel, duygusal ve sosyal anlamda önemli değişimlerin yaşandığı gelişimsel bir kriz dönemidir. Stresle başa çıkma yeteneği kadının yeni sorumluluklarına ve annelik rolüne nasıl uyum sağlayacağının belirleyicisidir. Bu süreçte kadına ihtiyaç duyduğu desteğin verilmemesi anne ve bebekte fiziksel ve psikososyal sorunlara yol açabilmektedir. Postpartum dönem kadınların destek düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla planladığımız bu çalışma tanımlayıcı kesitsel tipte olup araştırmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Gülveren Eğitim Aile Hekimliği Birimi'ne 23.02.2023-23.08.2023 tarihleri arasında başvuran postpartum dönem 143 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara araştırmacının hazırladığı kişisel bilgi formu, Doğum Sonu Destek Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği anket formunda uygulanmıştır. Araştırmaya katılan lohusaların doğum sonu desteğe önemli ölçüde ihtiyaç duydukları fakat aldıkları desteğin yeterli düzeyde olmadığı saptanmıştır. Doğum sonu destek ölçeği“ihtiyacın önemi”boyutu toplam puan ortalaması 142,3±47,45,“alınan destek”boyutu toplam puan ortalaması 99,51± 55,62 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that the most important health problems that negatively affect women's lives occur in the peripartum period. Although perceived positively by many women, the postpartum period is a developmental crisis period in which significant physical, emotional and social changes occur. The ability to cope with stress is the determinant of how the woman will adapt to her new responsibilities and motherhood role. Failure to provide women with the support they need in this process can lead to physical and psychosocial problems in mother and baby. This descriptive cross-sectional study, which we planned to determine the support levels and stress coping styles of postpartum women and to evaluate the relationship between them, included 143 postpartum women who applied to Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Gülveren Education Family Medicine Unit between 23.02.2023-23.08.2023. The participants were administered the personal information form prepared by the researcher, the Postpartum Support Questionnaire (PSQ), the Ways of Coping Inventory and the Edinburgh Postpartum Depression Scale in the questionnaire form. It was determined that the puerperas who participated in the study needed postpartum support significantly, but the support they received was not sufficient. The mean total score of the“importance of need”dimension of the Postpartum Support Scale was 142.3±47.45 and the mean total score of the“support received”dimension was 99.51± 55.62. It was observed that the need for support became more important as the“submissive approach”score decreased among the sub-dimensions of the Stress Coping Styles Scale (p=0.039).