Çocuk hastaların diş çekiminde uygulanan sedasyon tekniklerinin ve diş çekimi profillerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of sedation techniques and tooth extraction profiles of pediatric patients
- Tez No: 860403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAĞLAR TORUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çocuklarda bilinçli sedasyon ve derin sedasyon tekniklerinin tercih edilme nedenlerini, hangi cinsiyet ve yaş aralığında hangi sedasyon tekniklerinin daha sık kullanıldığını ve diş çekim profillerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra ; 1 Ocak-31 Haziran 2023 tarihleri arasında anabilim dalımızda diş çekimleri derin sedasyon ve bilinçli sedasyon altında gerçekleştirilen 12 yaş altı 300 çocuk hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. İstatistik analizler SPSS 21.0 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the reasons for choosing conscious sedation and deep sedation techniques in children, as well as which sedation techniques are more commonly used in which gender and age range, and to assess the tooth extraction profiles. Methods: After obtaining approval from Ondokuz Mayıs University Clinical Research Ethics Committee, the records of 300 pediatric patients under 12 years of age whose dental extractions were performed under deep sedation and conscious sedation in our department between January 1 and June 31, 2023 were retrospectively evaluated. Statistical analyses were performed with SPSS 21.0 program.